Ефектът от заседанието на ЕЦБ върху пазарите беше сравнително ограничен. Това коментира Ивайло Чаушев, дилър в „Делтасток“, в предаването „В развитие“ по Bloomberg TV Bulgaria.
„Последното заседание на ЕЦБ беше доста рутинно и фокусът на пазарите беше основно върху срещата между Тръмп и Юнкер, както и върху отчетите на европейските и американските компании. Резултатът от заседанието беше сравнително ограничен, тъй като не очаквахме някакви особени промени. Получихме потвърждение за ограничаването на количествените стимули, а лихвените проценти ще бъдат запазени на ниските си нива“, каза Чаушев.
Той посочи, че важни за следене са икономическите индикатори и реинвестирането на плащанията по ценните книжа, които са закупени вследствие на програмата за улеснения.
По думите му това ще са основните фактори, които ще движат пазарите относно политиката на ЕЦБ.
Що се отнася до еврозоната, Чаушев смята за проблем наличието на ядро и периферия.
„Периферията не се справя толкова добре. Страни като Италия, Испания, Гърция имат висок коефициент на дълг към БВП. Там трябва да са най-сериозни реформите. Другото нещо е, че икономиката се стимулира основно от централната банка чрез средства на монетарната политика. Спирането им трябва да бъде заедно с увеличаването на стимулите, чрез фискална политика от правителствата и реформи от тяхна страна", заяви Чаушев.
Според него проблемът е, че правителствата в повечето страни от периферията се явяват леко популистки, а историята показва, че популистките правителства невинаги се справят много добре с управлението на бюджета и самата фискална политика. "Или ако се справят добре, то е в краткосрочен план. И след това в дългосрочен най-често се провалят", каза Чаушев.
Целия разговор гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.
преди 6 години Южните *** са се налапали така здраво и съвсем умишлено, че да не излизат от ЕЗ никога! Не че сега не искат, но като гърците да им опростяват дълговете до безкрайност. Това разбира се няма как да стане защото ЕЗ отива по дяволите. Италия, Испания, Белгия че и Франция ще поддържат бавното умиране като маляките до безкрай. Но понеже цялата световна финансова система е умишлено сгов.няс.ана, та да има далавера за по по най...великите...Скоро чух от черногорците че северните държави с по-суров климат били по-работливи а средиземноморските с мек целогодишен климат можели и мързел и сиртаки да преживяват весело... девизът им бил: ако все пак ти се налага неотложно да започнеш работа, спри, седни, почини, помисли...и може пък и да ти мине... Това е, те не са в ЕС, но се разплащат с ?, имат минимална заплата 500?, а ние героично гоним мечти за които те нехаят и ги имат и без ЕС...това е евродемагогията... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Докато не излязат от еврозоната южните държави , то агонията никога няма да спре за тях. Жалко че и нас ни навират в блатото. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Когато се надува инфлация това повишава цените на стоките, обезценява доходите на хората, съответно те започват да свиват бюджета си, да купуват в малки количества само най - необходимото. Така стоките залежават и се изхвърлят в огромни количества. Политиката, която води ЕС е страшно глупава, недомислена, направо не е за вярване какви хора управляват ЕС. Това печатане на пари ще им излиза през ауспуха. Те и САЩ печатят денонощно, но лосовете на световната финансовата система е в ръцете им, има разлика, нали? отговор Сигнализирай за неуместен коментар