Форматът на държавните зрелостни изпити отдавна не възпитава и не учи децата на уменията, необходими за пазара на труда. Това каза пред Bloomberg TV Bulgaria д-р Нели Колева, директор „Публични партньорства“ във Фондация „Заедно в час“.
Експертът смята, че матурите трябва да бъдат обвързани със знанието, уменията и компетентностите на 21 век.
„Не мисля, че проблемът е в конкретното съдържание на преподавания материал. Всеки един учебен предмет може да служи за развиване на умения, които оттам нататък служат на децата“, каза тя в предаването „Светът е бизнес“ с водещ Ивайло Лаков.
Тази година образователното министерство оповести, че матурите по математика са с по-високи оценки. Нели Колева припомни, че зрелостният изпит по математика в България не е задължителен, за разлика от изпита по български език и литература, където резултатите тази година не бяха по-високи.
„Миналата година на зрелостния изпит по математика са се явили 2700 души, тази година са 2400. Випускът е над 40 хил. ученици. Това, че на един толкова непредпочитан изпит резултатите са се покачили, може и да е добра новина, но аз не бих се осланяла на това“, допълни тя.