Здравната карта е добър механизъм за Здравната каса, но от него биха били недоволни пациентите и лекарите. Такова мнение изрази доц. д-р Спас Спасков, бивш изпълнителен директор на „Пирогов“, в ефира на „Бизнес старт“ по Bloomberg TV Bulgaria.
„Ако трябва да се плаща съобразно здравната карта, съвсем естествено ще се ограничи достъпът на пациентите до медицинска помощ и ще се ограничат плащанията към лекарите", каза той.
По думите му от такъв механизъм биха били недоволни пациентите и лекарите.
Механизмът е много добър за Здравната каса, тъй като тя ще ограничи чисто механично разходите си. По този начин всъщност системата се стреми да задоволи потребностите на Здравната каса, а не на пациентите и на лекарите. От там идва и протестът, посочи Спасков.
Според него практически се прави опит за връщане много назад към времето, когато пациентите се лекуваха според местоживеенето им.
„Например пациент, живеещ в Тутракан, ще бъде лекуван в Тутракан, а не в София. В момента през Здравната карта има стремеж да се получи същото - пациентите да бъдат закрепени към съответните районни болници, като по този начин да се разреши до известна степен и проблемът на районните болници и да има някакъв поток от пациенти“.
Той смята, че чисто пазарният стремеж би следвало да бъде пациентите да отиват там, където ще бъдат доволни от лечението. А здравната карта практически ще пречи на такова движение на пациентите.
„С администрирането през Здравната каса се излиза от пазарния механизъм и се влиза в една стара схема на администриране на медицинската услуга", коментира Спасков.
„Ако говорим за механизми, по които става разпределението на средствата в страната, и приемем, че правилни са не административните мерки, а пазарните механизми, то неизбежно ще започнем да мислим и за фалити на болници. Тъй като те са търговски дружества и биха подлежали изцяло на правилата на общото действие с парите. Тогава, когато искаме тези правила да бъдат нарушени, а чисто административно да разпределяме парите, тогава няма да говорим за фалити, а ще има подпомагания на губещи звена и губещи търговски дружества, каквито са болниците“, обясни още бившият изпълнителен директор на „Пирогов“.
Доц. д-р Спасков посочи, че това, което трябва да се направи и от политиците, е да има ясна политическа концепция отиваме ли към пазарни механизми в здравеопазването или отиваме към чисто административни такива.
Вижте още във видеото!