В много от страните от Западните Балкани все още не е преодоляна инерцията от миналото, която ги тласка към мечтанието за връщане на нещо старо, което е по-силно, отколкото желанието им да направят усилието, понякога дори солидния компромис, който да позволи преодоляването на някакви противоречия. Това коментира Ангел Димитров, бивш посланик на България в Македония и Сърбия и ръководител на комисията по история между Скопие и София, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
„Много проучвания сочат, че твърде малка част от жителите на страните от Западните Балкани са с много ясна евроориентация. За тях е все още един далечен хоризонт от тази промяна“, посочи Димитров.
Той посочи, че има една особена двойственост в поведението и политическите решения, които трябва да взема ЕС.
„От една страна общността спокойно може да каже: Ние трябва да бъдем взискателни, не трябва да се правят подаръци, трябва да се стимулира обновяването, развитието, реформирането, доближаването до ЕС. Но в същото време трябва да се създаде такава атмосфера, че да не се губи не само инерцията от постигнатото, а и да се развива. Не трябва страните и хората от Западните Балкани да губят надеждата, че скоро усилието, което те полагат, ще бъде възнаградено с интеграционния краен резултат“, обясни Ангел Димитров.
Вижте още във видеото
преди 6 години Интеграцията трябва да е на стъпки до пълноправен член. Както е интеграцията в едно общество. Можеш смао да си турист, да работиш времетнно или постоянно а чак най накрая взимаш гражданство. Швейцария са по далеч, само хора родили се там могат да гласуват(може би за някои неща ) ... Хоп и изведнъж с член на ЕС не е особено продуктивно.Съответно ако има ясни нива на интеграция ще е стимулиращо едно по едно да се покриват.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар