Въвеждането на единния финансов стандарт за болниците създава основно притеснения, това е допълнителна регулация, която няма да реши проблема с контрола на разходите в лечебните заведения. Това каза здравният икономист Аркади Шарков от Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria.
Единният финансов стандарт въвежда по-строги финансови правила по отношение на дейностите на болниците, които касаят най-вече управлението им, посочи икономистът. Ако болницата има дългове вследствие на надлимитна дейност, няма да има право да заплаща допълнително материално стимулиране на своите лекари и медицински сестри, обясни притесненията на медиците той.
„От една страна това стряска шефовете на определени държавни болници, понеже много от лечебните заведения имат надлимитна дейност и не са в добро финансово състояние. Вследствие на това ще се наложи управителите да спрат стимулирането на своите служители, което може да накара персонала да напусне. Намаляването или затварянето на определени отделения е най-големият страх на всяка болница. От друга страна трябва да се помисли дали това би стимулирало самия управител на болница да „стегне колана“, защото има харчове, злоупотреби.“
Според икономиста единният финансов страндарт, както и промяната на статута на болниците от сегашния на търговски дружества, няма да успеят да решат проблема с контрола.
По думите му решенията са свързани с демонополизацията или частичната демонополизация на Националната здравноосигурителна каса, с оптимизация на бюджета за лекарствата, с приемственост в политиката на здравеопазване.
В момента здравният бюджет на фонда има нужда от оптимизация в няколко посоки – бюджетът за лекарства, тъй като НЗОК заделя огромен дял (28%) от бюджета си за медикаменти, второ – премахване на монопола на НЗОК, което би създало конкуренция на пазара на здравни услуги.
Още вижте във видеото.