Сезонът на общите събрания на акционерите зависи от дейността на длъжностните служители на Агенцията по вписванията и е заплашен от провал. За това предупреди Даниела Пеева, председател на управителния съвет на Асоциацията на директорите за връзка с инвеститорите в България (АДВИБ), в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria.
„Сезонът на общите събрания на акционерите зависи от това дали длъжностните лица по вписванията ще успеят да обработят критичния период 30-31 март и 1-2 април, където има голяма концентрация от подаване на нулеви декларации“, посочи Пеева.
Според нея проблемите са започнали с изменението на Закона за счетоводството.
“Законодателят постави изискване компаниите, които са без реална дейност, да подадат декларация чрез Търговския регистър. Явно обаче този проблем не е бил дискутиран с всички заинтересовани страни", разкри тя.
По думите на Даниела Пеева това се е потвърдило и при срещата със Зорница Даскалова, изпълнителен директор на Агенцията по вписванията.
“Тя изрично посочи, че този процес не е бил съгласуван с Агенцията. Съответно в последните няколко дни на март са се генерирали над 200 хиляди заявления от търговци, които не извършват дейност и, казано на по-прост език, са блокирали работата на Търговския регистър. Което означава, че всички други заявления, подадени след тези дати, не са могли да бъдат обработени“, коментира председателят на Асоциацията.
Даскалова е уверила Пеева, че длъжностните лица по вписванията правят всичко възможно, работят и в събота, за да обработят тази „тапа“, която се е получила в Търговския регистър най-вече до 2 април, но пак се очаква да има закъснение.
Ако успеят от Агенцията да обработят заявленията от 30 март тази седмица, закъснението на общите събрания на акционерите вероятно ще бъде около 15-17 дни.
От АДВИБ ще поискат от Министерството на правосъдието да бъде променена Наредба №1 oт 2007 г., която регулира дейността на Търговския регистър.
„Предлагаме малки промени. Има възможност Наредба №1 да бъде коригирана. Искаме да се даде възможност да бъде създадено друго заявление, което да даде „бърза писта“, предприятията от обществен интерес да могат да го ползват и техните заявления да бъдат обработвани по-бързо“, обясни Даниела Пеева
По думите ѝ всички заинтересовани страни са потърпевши от законодателното решение.