IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ново законодателство ще замени изчерпания вече ЗУТ

Проблемът на ЗУТ е, че работи на разрешителен режим, а трябва да бъде забранителен, смята арх. Борислав Игнатов

11:17 | 02.04.18 г.
Ново законодателство ще замени изчерпания вече ЗУТ

Законът за устройството на територията (ЗУТ) е изчерпан като философия и принципи. Готви се строителен кодекс. Това каза арх. Борислав Игнатов, председател на Камарата на архитектите в България, по Bloomberg TV Bulgaria.

Освен текущите промени и подобрения на ЗУТ, се работи и по концепция за изцяло ново законодателство на мястото на Закона за устройството на територията. В момента се пише стратегия и най-оптимистичният вариант е този кодекс да влезе в сила след две години, каза експертът.

По думите му новият закон ще има много по-голяма сила. Проблемът на ЗУТ е, че работи на разрешителен режим, а трябва да бъде забранителен, посочи гостът. И допълни, че законът в момента принуждава хората да сключват договор насила.

"Регулират се отношения с частен характер, вместо да се защитава общественият интерес. Всеки, който иска да строи сграда, трябва предварително да сключи договор с ВиК, с енергоразпределително дружество, а това са отношения с частни лица", отчете той.

Игнатов посочи, че днес вече има сгради, които са енергийно независими от разпределителната мрежа, но те не могат да бъдат строени в България, защото са незаконни съгласно действащия ЗУТ.

"Проблем за нас и цялата държава е, че нямаме представа какво се случва с разрешителните за строеж и проектите в конкретните дати, които минават в общините. Нямаме жив регистър. Камарата предложи преди около година и половина такъв да се създаде", припомни Игнатов.

Регистърът ще даде моментна снимка за състоянието на целия сектор, което ще даде възможност за по-точно планиране, преглед на тенденциите.

"В НСИ се води регистър за издадените разрешителни за предходна година, но не всяка община подава информация. В България разрешенията са 7 - 8 хиляди, но цели области липсват, а и информацията е забавена. А ние искаме активен регистър", заяви експертът.

Още вижте във видеото.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:25 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

Финанси виж още