Застрахователният пазар у нас е с доминиращ дял на автомобилното застраховане, което е характерно за страни от нашия ранг.
Това каза изпълнителният директор на Бул Инс Стоян Проданов в ефира на Bloomberg TV Bulgaria в предаването Investbook.
Според него през 2017 г. структурата на застрахователния пазар не се е променила съществено, като обемът, измерен през брутния премиен приход, е 1,750 млрд. лева, като 2/3 от него се реализира от продажбата на автомобилни застраховки, „Гражданска отговорност“ на автомобилистите и „Автокаско“.
По думите му в повечето развити държави животозастраховането изпреварва общото застраховане.
„При нас не е така и виждаме, че само 1/5 от целия обем на застраховането е животозастраховане, а 4/5 са общо застраховане“, посочи застрахователят.
Проданов обясни, че в много икономики предимство има застраховането на личното благосъстояние и на имуществото, а автомобилното застраховане не е толкова застъпено.
„Може да отдадем това и на зрелостта на застрахователния пазар, на финансовата култура, на това, че благосъстоянието позволява на много голяма част от парите, които се дават за застраховане, да отиват към други линии на бизнеса, а не към автомобилното застраховане“, коментира Стоян Проданов.
Той обаче е на мнение, че 10% ръст в общото застраховане свидетелства за увеличаващата се роля на застраховането в сферата на финансовите услуги.
Изпълнителният директор на Бул Инс обясни, че печалбите на бизнеса са в по-малките нишови продукти – продажбата на туристически, здравни, имуществени и селскостопански застраховки.
Той прогнозира, че нови застраховки ще навлязат на българския пазар.
Защо българинът оценява автомобила по-скъпо от живота си! Какво е разнообразието от планове? Ще се увеличи ли проникването на застраховки в селското стопанство? От какво печелят застрахователните компании? Ще има ли интерес към GDPR застраховките? Какво се очаква след въвеждането на „бонус-малус“?
Вижте повече във видеото!