IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Реалната икономика ще се повлияе от срива на Wall Street, посочи Кузман Илиев

Пазарният анализатор е на мнение, че има преекспониране на „болезнения удар“ от разпродажбата на активи

14:32 | 07.02.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Реалната икономика ще се повлияе от срива на Wall Street, посочи Кузман Илиев

Психологията изиграва голяма роля на финансовите пазари в момента.

Това коментира пазарният анализатор Кузман Илиев в ефира на Bloomberg TV Bulgaria в предаването „Investbook“.

Той обясни, че ако ефектът на богатството е довел до ръст в икономиката на САЩ, то трябва да знаем, че когато той изчезне и индексите са сринати, това ще се отрази на реалната икономика.

„Това са малко паралелни светове, които обаче са свързани. А хората са живи същества, които вземат решения на базата на техните емоции“.

Според него това, което се случва в момента, е краткосрочно, но в дългосрочен план, то е много опасно.

„Оттук насетне е важно да видим дали това нещо ще се настани трайно. Колкото и да се говори, че американската икономика е с отлични параметри, със сигурност ще има ефект върху нея. Мълчанието на Доналд Тръмп е сериозно в момента. Когато борсите го приветстваха в последните две години, ние станахме свидетели на еуфория на пазара на акции. В трудни за него политически моменти той насочваше вниманието към сериозните ръстове на фондовия пазар“, посочи анализаторът.

Илиев напомни, че основна причина и  двигател за процесите на активи това е наличието на голяма ликвидност, на много пари в резултат на действията на Фед и лихвените равнища.

„Има отражение, разбира се, това което прави фискът –  и върху доходността на държавните ценни книги, която действително влияе, както и повлия през последните дни в посока на доста сериозно притеснение, че тя расте, следователно ще расте и лихвата в цялата икономика, каза Илиев. – Но като цяло политическият елемент не е ръководещ, що се отнася до сферата на фиска, по-скоро е важна е паричната политика.“

Според него волатилността е мого болезнена и това се отразява на пазарите, като за пример даде индексът Dow Jones, който днес отвори на 900 пункта, но след това има стабилизиране на търговията. 

Анализът на експерта показва, че това е най-големият спад от осем години назад и изчисли, този срив идва от най-върховата точка на пазарите 26 януари.

„Dow Jones, се е сринал с 8,5%, което е близо до корекция. Счита се, че ако има срив от 10% от най високата точка, пазарът има коригиращо движение на ръста и навлиза на сериозна червена територия“, посочи Кузман Илиев.

Той е на мнение, че вторачването в конкретния момент при растящ пазар от девет години не е добър атестат за инвеститорите и е преекспониране на „болезнения удар“ от разпродажбата на активи.

Накъде ще тръгна пазарът и какви ще са нивата на корекцията? Има ли „прегряване“ на икономиката и сигнал за завишени нива с много пари? С какво може да се сравни сегашният момент? Потреблението и кредитирането ли са посоката за ръст в икономиката в САЩ?

Вижте повече във видеото!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:45 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

Финанси виж още