Дяловото инвестиране в България и региона е по-малко екзотично, отколкото беше преди 20 години. Разбира се, все още обемът на дяловите инвестиции е много малка част в сравнение с останалите инвестиции, които се извършват в региона. Това коментира Валери Петров, партньор във фонда за дялово инвестиране Axxess Capital, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
„Но от друга страна мисля, че съвременните предприемачи са много добре запознати с това какво е дялова инвестиция и знаят какво могат да очакват от такъв партньор, търсят го в подходящи моменти. Докато преди 15-20 години трябваше да отделяме много време в обучение на другата страна“, обясни той.
Петров посочи, че Западните Балкани от гледна точка на дяловите инвестиции и от гледна точка на Axxess като фонд и стратегия са много интересен регион.
„По една или друга причина те изостанаха малко в развитието си – както икономическо, така и чисто структурно от гледна точка на инвестиционната среда. Ако вземем например най-голямата по население страна в Западните Балкани – Сърбия, тя много прилича на България преди 15 години. Аз силно вярвам в потенциала на Сърбия от гледна точка на дяловите инвестиции", заяви Петров.
Според него той се развива „по много сходна пътека и донякъде това ни дава възможност да предсказваме какво ще се случи на този пазар”.
Той заяви, че това го „прави изключително интересен и дава много големи възможности за добри инвестиции“.
Петров е на мнение, че в България на макрониво ниво пазарът расте и икономиката се развива добре.
„Знаем, че до голяма степен това е подпомогнато и от еврофондовете. Надявам се този ръст да се използва добре както от политиците, така и от предприемачите, за да се изгради една по-трайна инфраструктура на бизнеса и на инфраструктурата. За да може и след като еврофондовете намалеят или изчезнат напълно, икономиката да продължи в този тренд. От гледна точка на дяловите инвестиции виждаме доста добри възможности в момента“, прогнозира представителят на фонда за дялово инвестиране.
Що се отнася до проблемите в компаниите, Петров смята, че те много често тръгват от неправилни или колебливи управленски решения.
„Проблемът може да дойде от пазара, от непредвидени движения на конкуренти, от някакъв по-сериозен регионален или глобален тренд. Проблемите могат да бъдат най-различни, въпросът е да се видят навреме и да се вземат съответните мерки“.
Според него когато един фонд мениджър стои близо до компаниите от портфолиото, той може да забележи проблемите навреме и навреме да вземе мерки.
„Има фонд мениджъри и фондове, които стоят по-далеч от техните компании. При тях по-късно се забелязват проблемите и по-трудно могат да се вземат мерки, но специално Axxess Capital, а и другите фондове, в които съм бил преди това, са стояли винаги много близо до компаниите си и са участвали активно в управлението“.
„Има много успешни инвестиции, има, разбира се, и много такива, които са тотална загуба. Целта винаги е средно потрфолиото на един фонд да е успешно и да даде добра възвращаемост като цяло на инвеститорите във фонда“, обясни още инвеститорът.
По думите му всяка една загубена инвестиция се анализира много дълбоко и се търсят причините защо се е стигнало до там – правят се изводи, да не се повтарят подобни грешки в бъдеще.
Каква норма на възвращаемост може да се очаква от инвестициите на фонд за дялово инвестиране? Колко време се държат инвестициите? Вижте повече във видеото!