Притеснително е, че голяма част от резервите на българската икономика са изчерпани. Това каза доц. Григор Сарийски от БАН в предаването Invest/Or по Bloomberg TV Bulgaria. Според него лихвите са понижени до рекордно ниско равнище.
„Оттук насетне, ако трябва да има стимулиране на паричното предлагане, разбира се, то не е самостоятелно, тъй като сме в режим на валутен борд, но ако Европа реши да увеличи още малко обема на количествените улеснения, българските банки нямат много широко поле за маневри“, обясни той.
Ако трябва да направим кратко обобщение на икономическата 2017 г. за България, въпреки че при всяко обобщение се рискува да се изпусне нещо важно, можем да кажем, че се движехме по силен наклон с попътен вятър, каза още Сарийски.
"Годината бе хубава и това става ясно от резултатите. Доказателство са устойчивите темпове на заплатите. БВП към третото тримесечие нарасна с 3,9%. Износът се увеличава с двуцифрени темпове - около 11%-12%, показват данните към месец септември. Вече имаме и положителни темпове за кредитите“, посочи още експертът.
По думите му изминалата година е била положителна за повечето сектори в икономиката на България. Според него факторите за растежа са инерционните модели в икономиката, които не започват от скоро, а по-скоро преди няколко години.
„Не бих искал да пропусна сектора на недвижимите имоти, когато говорим за икономика. Там през последните 2 години имаме устойчиви темпове на растеж. Търговията с имоти нараства с около 6% през този период, но строителството се засили едва през последните 3 месеца на 2017 г.“, обясни икономистът.
Сарийски е категоричен, че Европейският съюз (ЕС) трябва да вземе мерки, за да оцелее, защото конфликтът между страните от Централна Европа и страните от Западна Европа става все по-явен.
„Този конфликт съвсем не е безпочвен и във все по-голяма степен ще получава своята обосновка“, заяви той.
Вижте целия разговор с Григор Сарийски във видеото
преди 6 години Проявата е нов факт, че Българската академия на науките (БАН) е с реално съгласие за продължаване с липсата на защита срещу вредното влияние от парите.Поведението на БАН подсигурява нови щети. отговор Сигнализирай за неуместен коментар