Като цяло може да се каже, че негативният сентимент след кризата преди десетилетие отмина. Дори и в България има по-позитивни очаквания за икономиката и тя е може би на най-високите нива от началото на прехода. Това коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria финансистът Илия Лингорски, който е главен икономист на Българската банка за развитие, бивш заместник-министър на финансите и настоящ председател на българската секция на Европейската лига за икономическо сътрудничество.
“Това е добър стимул за потреблението и икономическата активност като цяло”, смята Лингорски.
Според него големият въпрос е дали ще има рецесия в Съединените щати и по-точно очакванията, че тя ще се случи след доста дългия период на икономически растеж.
“Тепърва предстои да се види също така дали голямата данъчна реформа на Тръмп ще отложи още във времето подобен негативен развой на събитията. Колкото и безоблачна да изглежда тази година, ако има рецесия в САЩ, то това ще се отрази негативно на развиващи се пазари като Китай, а и на Европа. Не такъв обаче е случаят с България, прогнозира той. – Ние засилихме много своите конкурентни предимства по времето на кризата. Нашият експорт е готов и за по-трудни, и за по-добри времена.“
Финансистът отбеляза, че по време на рецесията за първи път пред България се отвориха доста нови експортни ниши, които бяха затворени преди това.
“От друга страна ние сме от тази част на Европа, от която ще дойде следващият икономически бум, Той няма да дойде от Стара Европа, а от Нова Европа. Той вече започва. Към момента Румъния е шампионът по икономически показатели, но ние вървим доста близко след тях, макар че сме по-малка икономика“, посочи Лингорски.
Той препоръча да се задържи икономическият курс и да се прибавят повече реформи, които обикновено са доста непопулярни, като един от начините е да се ангажираме и да се подготвим за членство в ERM II и еврозоната.
„Тази пътна карта от реформи ще бъде декларирана пред партньорските ни институции и страните от еврозоната като бъдещи партньори и тя ще стане законова рамка, която ще обезпечи предсказуемост“, посочи Илия Лингорски.
Какви ще бъдат предизвикателствата и възможностите от вече започналото българско председателство на Съвета на ЕС? Какви са заплахите пред региона? Кой е стратегическият съюзник на ЕС? Вижте подробности във видеото!
преди 6 години Спасението на еврозоната е възможно само със защита срещу вредното влияние от еврото. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Ами Еврозоната да въведе монголски тугруци. Те едва ли ще оказват някакво вредно влияние - зад тази валута стоят безкрайните монголски степи, а зад еврото стоят две кьошета във Франкфурт, на които се намира Дойче банк. Еврото е поставено натясно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Същественият проблем е, че Еврозоната е без защита срещу вредното влияние от еврото.Мнозина очакват Европейската централна банка (ЕЦБ) да е спасител от съвременни щети. Те са със заблуда. ЕЦБ е без необходимите права и не може да предотврати щети.При запазване на допусканата грешка Еврозоната е с подсигурен крах. отговор Сигнализирай за неуместен коментар