Настроението по отношение на темповете на ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) е приповдигнато. Ръстът на българската икономика не е достатъчно висок, за да компенсира чувствителното изоставане на България от европейското равнище и затова продължаваме да пропадаме в тази област, която се нарича европейска бедност.
Това коментира проф. Гарабед Минасян от Икономическия институт на БАН в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria.
Той посочи, че една от причините за това изоставане е управлението на икономиката на макрониво.
"Действително успяхме да закърпим около 4% ръст на БВП, който се счита за добър и така изглежда на пръв поглед. Критерият за това дали едни темпове са високи, или ниски е както абсолютен, така и относителен по отношение на други страни", посочи икономистът и допълни, че в сравнение с държавите от нашето общо семейство - Европейския съюз (ЕС), "ние сме направили четири малки стъпки, а Европа е направила 2%, но два европейски процента.”
По думите му с тези 2% Европа е прибавила към своя БВП "два пъти повече, отколкото ние сме прибавили с нашите четири малки стъпки".
"Тези 4% затвърждават нашето положение на опашката на Европа, но и не само това - ние пропадаме все по-дълбоко и по-дълбоко. Ако се вземе БВП, който се произвежда у нас на човек от населението, и го сравним със средноевропейското равнище, разликата е катастрофална и смущаваща. Тази година българинът ще има около 7 хил. евро на човек от населението, а Европа – 30 хил. евро. Тези 4% върху нашите 7 хил. евро правят малко повече от 300 евро", пресметна проф. Минасян.
Целия разговор можете да видите във видеото