Регулациите за публичните компании, които ще влязат в сила от 1 януари догодина, ще променят статуквото и ще защитят слабите пазарни участници, като повишат техния капацитет. Новата директива за пазарите и финансовите инструменти в Европа MiFID II трябва да покрие всички компании, които участват на капиталовия пазар.
Това коментира Даниела Пеева от Асоциацията на директорите за връзки с инвеститорите в България (АДВИБ), в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria.
„Основната цел на финансовите пазари е прозрачност“, коментира тя.
По отношение на промените, които ще последват от новата директива за пазарите и финансовите инструменти в Европа MiFID II, Пеева посочи, че две основни неща ще бъдат променени във връзка с ангажиментите на публичните компании, инвестиционните брокери, асет мениджмънт компаниите и фонд мениджърите.
Тя поясни, че с новата директива ще има яснота как се разходват средствата от фонд мениджърите за заплащането на възнагражденията на анализаторите, както и възнагражденията на инвестиционните брокери при организирането на т.нар. corporate access или достъп до корпоративното ръководство, което ежегодно се организира на развитите капиталови пазари.
Даниела Пеева напомни, че в България това не е популярна практика.
„Но проучванията и анализите ги имаме на нашия капиталов пазар. Това са двата основни аспекта, които ще рефлектират върху публичните компании. От тук следва регулацията да въздейства върху дейността на анализаторите, респективно и върху по-малките компании. Вероятно ще стане така че по-малките компании няма да бъдат покрити от анализи“, смята представителката на Асоциацията на директорите за връзки с инвеститорите в България.
По думите на Пеева може да се очаква, че "броят на анализите ще намалее като цяло, но пък ще се повиши качеството".
„По отношение на компаниите ще се върне традиционното въздействие и ползи, които правят отделите за връзка с инвеститорите. Особено за малките компании, особено за българския капиталов пазар. Традиционните способи за комуникация ще върнат своето значение“, категорична е тя.
Даниела Пеева напомни, че публичните компании трябва да отчитат разходите, които правят във връзка с анализите и корпоративния достъп. Тя смята, че всяка нова регулация вкарва нов ред, който би бил полезен за пазара като цяло, но в същото време не може да се даде еднозначна оценка.
Според Пеева по отношение на българския капиталов пазар е малко рано тази регулация да влезе в сила.
Кога ще станат популярни услугите и ще се въведат новите финансови инструменти от развитите капиталови пазари? Какво е бъдещето на капиталовия пазар? Вижте повече във видеото.
Даниела Пеева ще участва в Investor Finance Forum, който ще се състои утре, на 1 декември, в Интер Експо Център в София. Можете да се регистрирате тук.