Не е добре след 2020 г. при европейското финансиране да се преминава само към финансови инструменти. Това мнение изказа инж. Петър Стоянов от Българската асоциация на микропредприятията.
Повод за участието му в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria е информацията от Министерството на икономиката, че догодина по Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" се очаква да бъдат разпределени 404 млн. лева.
Той обаче изрази опасенията си, че тези пари ще отидат за финансиране, а не в подкрепа на бизнеса с гаранционни схеми.
Експертът отчете, че е имало идея в предишния програмен период в инициативата JEREMIE за подпомагане на бизнаса една част от финансирането да се използва за гаранционни плащания, а друга – за преки инвестиционни плащания.
„Първоначалният замисъл беше да се заделят средства за гаранционни плащания, защото фирмите от малкия и средния бизнес страдат от липса на оборотни средства и недвижима собственост, която би могла да се използва като гаранция“, посочи Петър Стоянов.
Той напомни, че тогава икономическото министерство е обърнало схемата, след което по-голямата част от европейските пари е отишла за финансови инструменти, въпреки замисъла част от ОП „Конкурентоспособност“ да заложи на иновативни предложения, които да влязат в икономиката.
"Българските микро, малки и средни предприятия нямат толкова голяма възможност да маневрират, докато големите имат по-широки възможности да посрещат всякакви събития. Резултатите на финансовите и нефинансовите предприятия в страната са показателни през изминалите години. Погледнете банките какви невероятни печалби отчитат, а в същото време една статистика, направена от ЕС във връзка с кампанията за протекционизъм в Евросъюза, показва, че средната ефективност на ЕС е 416%, а в България ефективността е 0%. Поради тази причина финансовите институции отчитат много големи печалби, а нефинансовите търпят много сериозни загуби, посочи Стоянов. – Излишно е да коментирам колко фирми прекратяват дейността си всяка година, излишно е да коментирам, че липсва всякаква диверсификация и че са оставени не на живот, а на вегитиране“.
Той е убеден, че един от силните начини на протекционизма е да се сложат бариери там, където има проблеми и „държавата да се намеси по някакъв начин".
Представителят на Българската асоциация на микропредприятията припомни как държавата преди време се намеси при незаконния внос.
„Вече е време да се сложи ясна и перспективна стратегия за развитие на българската икономика, каквато още няма“, категоричен е Петър Стоянов.
Има ли необходимост от радикална промяна в европейското финансиране? Защо на малките предприятия им трябват гаранционните схеми? Необходим ли е на България закон за браншовите организации?
Вижте повече във видеото!