Мебелната индустрия успя да се върне на предкризисните нива. Българските фирми са конкурентни износители и мебелният бранш носи около 7-8% от износа на България.
Това съобщи в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria Васил Живков от Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост.
Той заяви, че през последните три-четири години в бранша се наблюдава сериозно развитие на технологиите и това го прави много конкурентен.
Васил Живков посочи като фактор за развитие вътрешния пазар, където има увеличение на потреблението, особено през 2017 г.
Експертът съобщи, че в мебелната и дървообработващата индустрия са заети около 50 хиляди души, но като проблем се очертава намирането на качествени кадри. Сега компаниите от сектора разчитат на проекта за дуално образование „Домино“, а пилотно работата по него е започнала в Пловдив.
Предприемачът твърди, че в мебелната промишленост условията за труд вече са много добри и предприятията са модернизирани. „3D принтерът отдавна се ползва в процеса на проектиране“, каза той.
преди 6 години *** е че настроихме икономиката си да работи на ишлеме. Така не се получават високи заплати. Освен това, човекът не е прав. Износът е предимно от серийно производство. Там не ти трябват експертни кадри. Или по точно на 100 човека трябва да има 10 най-много, които да са експерти. Останалите са общаци, докери, пакетажници. Това е защото почти всичко е автоматизирано. Виж ако говорим за мебели по поръчка нещата са коренно различни. Но поръчковия износ е сигурно около 1%. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Всъщност най-големият проблем е, че собствениците на бизнеса не искат да плащат на качествените кадри каквото те заслужават и затова много бързо ги губят. Които знае какво точно е и колко струва труда му не си губи времето с български работодатели, част от които са по-ттъпи и от общите си работници. отговор Сигнализирай за неуместен коментар