IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Аделина Марини: Докладът на ЕК е обективен, но това не е комплимент за властите

По показателя за корупцията напредъкът е нула, а за пръв път парламентът се посочва като основна пречка за реформата

12:38 | 20.11.17 г. 6
Аделина Марини: Докладът на ЕК е обективен, но това не е комплимент за властите

Докладът на Европейската комисия по механизма за сътрудничество и проверка е обективен и справедлив, само че това не е комплимент за българските власти. Това заяви Аделина Марини, журналист и създател на специализираното онлайн издание Euinside.eu в предаването Invest/Or по Bloomberg TV Bulgaria.

Докладите за България и Румъния бяха публикувани в сряда миналата седмица.

„Най-важният извод, който можем да си направим от този доклад, е акцентът върху липсата на последователност, сигурност, прозрачност и широки консултации при приемането на законодателство, свързано с показателите по докладите. За пръв път в петия показател, свързан с корупцията, при това на местно ниво, са споменати външните граници, което е особено важно по отношение на желанието на България за членство в Шенген и за отпадане на резервите на някои страни членки“, посочи още Марини.

Шестте показателя в доклада са независимост на съдебната власт, нормативна уредба, продължаване на съдебната реформа, корупция по високите етажи на властта, корупцията в по-общ план, включително на местно равнище и по границите, организирана престъпност

„България продължава да бъде на изходна позиция вече 10 години и много доклади подред“, каза още Марини. 

Тя припомни, че през януари тази година, когато комисията публикува предишния си доклад, тя подаде жокер и даде ясно да се разбере, че като се изпълнят препоръките от януарския доклад, има голям шанс механизмът да отпадне преди началото на българското председателство. Недвусмислено в сегашния доклад се посочва, че този шанс не е използван от българските власти, така че наблюдението продължава с всички последици, които това може да има, не само имиджови, за българското председателство.

От комисията посочват, че нито една от 17-те препоръки не е 100% изпълнена.

„По показателя, който покрива корупцията, напредъкът е нула. Навсякъде другаде се посочват някакви предприети мерки, чиито резултати тепърва ще се проявяват. В мига, в който човек стигне до показателя за корупцията, човек разбира мащаба на бедствието, където всъщност наистина нищо не е постигнато. Постоянно се започва отначало, с нова стратегия, нови поправки, без да се провеждат широки консултации, без процесът да бъде включващ“, каза Аделина Марини.

„В България е направено твърде малко, за да може доста по-категорично и ясно да се направи оценка какво правят съответните власти. В Румъния имаше вече добре изградена независима съдебна система, която трупаше много активи. А сега с новото правителство на власт се правят ясни опити този напредък да бъде върнат назад. Така че на комисията й е по-лесно да бъде откровена и да посочи много ясно за какво става дума. В българския случай не е много ясно какво точно се случва, правят се две стъпки встрани, една назад, така че не мисля, че текстът е положителен“, допълва тя.

„Реакцията на българските власти вече е доста фрустрираща, защото показва, че те живеят в някаква пиар алтернативна вселена и боравят с алтернативни факти. Няма нито един показател, за който комисията да казва, че е във финална фаза, каквито например има в Румъния“, казва още Марини.

Сравнявайки докладите за двете държави в едно ключово изречение, комисията сериозно се различава в оценката си. За България например казва, че ако има решимост и с насоки от Европейската комисия, страната би могла да изпълни показателите в близко бъдеще. За Румъния не пише „би могла“, а „ще ги изпълни“ и се използва малко по-различна лексика.

„На много места в доклада може да се прочете, че голямата спънка в България е парламентът. За пръв път ми прави впечатление в българския доклад, че се посочва парламентът като основна пречка за реформата. Това години наред беше проблем в Румъния, все още е, но разликата е, че ако ние сме изходна позиция, тоест България все още не е създала независима съдебна система, то в Румъния такава има, само че тя се опитва да се опази от политическата класа. Посланието на комисията е, че напредък има тук-там, но всъщност има абсолютна непоследователност, няма ясна посока и определено липсва политическа воля“, обобщи Марини.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:47 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

6
rate up comment 1 rate down comment 0
khao
преди 6 години
важи, ама това вече е много оптимистично от твоя страна :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 1
khao
преди 6 години
съг;асен, ама не мога поименно да изброя всички крадци де ... тук има ограничение на символите :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 1
Стоян Петров
преди 6 години
Че са шутове е видно за всички. Проблем е че Валерий например е и кра-дец. Наскоро разбрах как покрай отчуждаването на пътя Бургас-Слънчев бряг е отчуждил около 200 кв м на една 81 годишна жена. Ще си строи антена за телевизията. Затапил и е целия парцел. Да е жив и здрав!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 12 rate down comment 1
red6
преди 6 години
Важи и обратното - ако тия торби бяха кадърни и крадяха културно, с мярка... Сигурно щеше да е поне троен ръста.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 18 rate down comment 1
khao
преди 6 години
това си го знаем, а ако случайно го забравим, то я Цецо, я боко, я *** ще ни го напомнят от телевизора ... изобщо няма да коментирам ролята на придворните шутове като валери, волен и другите ***.Представяте ли си какъв растеж щеше да имаме ако правителството беше само некадърно, без да краде ... минимум двоен щеше да бъде той.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 21 rate down comment 0
bgMan
преди 6 години
По показателя за корупцията напредъкът е нула, а за пръв път парламентът се посочва като основна пречка за реформата.---Защото политиците на власт в България са престъпници държани за гушата от други, по-лоши и арогантни престъпници винаги стоящи в сянка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още