През последните години парите за култура бяха увеличавани постъпателно. Бюджетът за сценични изкуства се увеличи с около 27 млн. лева през последните шест години. Парите за театър са достатъчни. Въпросът е дали те се харчат правилно.
Това коментира Йордан Алексиев, заместник-директор на Театър "Българска армия", в предаването "В развитие" на Bloombeg TV Bulgaria.
„Целите, които и Европейският съюз (ЕС) си поставя по отношение на финансирането на културата, е да се върви към децентрализация. Това трябва да се случи в културата, дори на ниво държавен театър, държавна опера и т.н.“, смята той.
Алексиев напомни, че за догодина парите на Министерството на културата се увеличават с над 18 млн. лева, а общините ще пълучат допълнително 13 млн. лева за дейности, свързани с културата.
„С делегирания си бюджет Театър „Българска армия“ успява в края на всяка финансова годината да вдигне заплатите с между 8–12%, като генерираме и достатъчно средства на всяко тримесечие да дадем допълнително материално стимулиране. Така увеличението на възнагражденията достига до една трета“, информира заместник директорът на театъра.
Той е на мнение, че ножицата между столичните театри и тези извън София не е толкова широко отворена.
Според него децентрализацията е заложена и в методиката за финансиране на театрите. "За всеки изкаран лев от билет държавата дава още 2,50 лева. Това стимулира процеса на децентрализация“, подчерта Алексиев.
"Изкуството се прави заради публиката. Няма ли зрител, няма театър. Целта на тази методика е зрителят да има достъп до култура. За по-големите театри е по-лесно, защото имат разпознаваеми лица и ресурс, но ако управлението на културната институция е разумно, всеки театър може да се справи добре", посочи Йордан Алексиев.
Вижте целия разговор във видеото!