Инициативата за фермерските пазари са важни, както за производителите, така и за потребителите, защото потребителят има шанс да се срещне лично с производителя и да разбере точно къде и как се произвежда фермерската продукция. Идеята е земеделските производители да предложат продукцията си така, че тя да бъде оценена.
Това каза Тенчо Христов от фондация "Биоселена" в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria. "Така се бяга от практиката в супермаркетите, където виждаш нещо на някакво етикетче, приемаме, че продуктът е добър и го купуваме", поясни той.
Христов разкри, че през последните пет години от фондацията са работили по проект, в който показват на фермерите, че имат възможност да преработят част от своята продукция, за да я предложат навсякъде, където е възможно - фермерски фестивали, събори, директно във фермата.
“От една страна те представят на пазара един натурален продукт, а от друга страна им се отдава да спечелят справедлива цена. По този начин те ще са доволни от своята работа на село, ще останат там, ще отглеждат животни и ще поддържат местния пейзаж", прогнозира Тенчо Христов.
По думите му от 270 продукта, които присъстват на фермерските пазари, организирани от Фондация "Биоселена", близо половината са от биопроизводители, като за тях е доказан произходът.
“Всичко е реално и лоялно. Всички участници на този пазар са проверени и регистрирани в Българската агенция за безопасност на на храните, следени и контролирани са, и тогава излизат на пазара", коментира биопроизводителят.
Тенчо Христов напомни, че по време на фермерските пазари производителите имат възможност да правят демонстрации и по някакъв начин това променя потребителската култура. Той изброи градовете, където се провеждат фермерски пазари освен традиционния в София до земеделското министерство.
„Провеждаме успешно фермерски фестивали в Пловдив, Варна, Бургас, Хасково, Добрич, и те стават все по-популярни. Потребителите се интересуват не само от храната като вид, но и как и къде е производена“, посочи той.
Много от фермерите, които представят своята продукция на „Фестивала на фермерските храни“, са включени в проект „Балканът и хората“, финансиран от българо-швейцарска програма за сътрудничество. Идеята на проекта, който се реализира от няколко години, е бил с екологична насоченост – фермерът да произведе продукт, от който да остане доволен и това да го мотивира да остане на село и да поддържа местната околна среда.
Защо потребителите се интересуват как се отразява селскостопанското производство на околната среда?
Проследими ли са селскостопанските продукти на традиционните зеленчукови пазари?
Вижте повече във видеото!