Забраната за закупуване на земеделска земя от чужденци трябва да отпадне, поне що се отнася за граждани на Европейския съюз (ЕС) и Европейската асоциация за свободна търговия (EFTA), в която членуват Норвегия, Лихтенщайн, Исландия и Швейцария. Това каза в ефира на Bloomberg TV Bulgaria дипломатът и бивш служебен министър на външните работи Стоян Сталев.
Той обаче е категоричен, че за хора от трети страни рестрикциите трябва да останат в сила и България трябва да запази правото си да преценява какво и на кого продава при малко по-специални режими.
„Това следва да е така, защото правото на ЕС не може да се прилага и по отношение на граждани от трети държави“, аргументира се той.
Според него е проблем, че в законовата рамка правилото за уседналост е формулирано доста неясно, като не се разбира дали то важи и за европейски граждани или само за такива от трети страни. „Трябва да има корекция в текста на закона“, коментира още Сталев.
Припомняме, че преди дни стана ясно, че управляващите се отказват от ограниченията за чужденците при покупките на земеделска земя в България.
С предложенията за промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи управляващите предлагат да отпадне спорния член 3в, който регламентира правото на собственост върху земеделски земи на чуждестранни физически и юридически лица.
В мотивите към законопроекта вносителите посочват, че нормативният акт противоречи на европейското законодателство и създава предпоставки за дискриминация и неравно третиране.
преди 7 години Припомняме, че преди дни стана ясно, че управляващите се отказват от ограниченията за чужденците при покупките на земеделска земя в България.----не че ме кефи тиквата, но това изречение е подвеждащо и показва липса на всякакъв професионализам в журналиста писал тази статия.... припомнете моля истината, а не някакъв измислен от вас фейк нюз отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Ама, разбира се, че само за граждани на ЕС трябва да отпадне ограничението! Друго въобще и не трябва да си помисляме. Общото европейско законодателство предполага реципрочност, равнопоставеност и това е справедливо. Не може да важи за държави, с които нямаме такива двустранни отношения. отговор Сигнализирай за неуместен коментар