България има огромен проблем със задържането на медицински кадри. Страната ни е една от малкото държави, които произвеждат достатъчно голям брой подготвени кадри, но има трудности с тяхната реализация на родна земя. Това каза председателят на Националната пациентска организация (НПО) д-р Станимир Хасърджиев в ефира на Bloomerg TV Bulgaria.
По думите му около 500-600 лекари средно напускат страната всяка година по данни на Българския лекарски съюз, а според данни на Сметната палата техният брой достига над хиляда.
„Ситуацията е много по-тревожна с другите здравни работници, особено с медицинските сестри. По цял свят тенденцията е обратна - системата трябва да произвежда много повече медицински сестри за сметка на лекарите", посочи Хасърджиев.
Според него в много държави се развиват домашните грижи и други медицински практики, които позволяват здравна грижа от медицинските сестри. В България няма условия за развитие на подобни дейности и проблемът с дефицита на такъв тип кадри ще продължи да се задълбочава, категоричен е той.
Относно решението на Върховния административен съд (ВАС) да отмени Националната здравна карта, Хасърджиев е на мнение, че това връща България в изходна позиция.
Преди 10 дни подобна позиция изразиха и от Центъра за защита на правата в здравеопазването (ЦЗПЗ). Според организацията задължителният характер на Националната здравна карта засяга не само интересите на лечебните заведения, но също така интересите на отделните лекари, медицински специалисти и всички здравноосигурени лица.
Националната здравна карта има многократно действие, защото с нея всяка година се определя на кои болници ще бъде дадено съгласуване за инвестиционно намерение, кои от съществуващите ще могат да сключат договор с НЗОК и за кои дейности.