Български еврокомисар да поеме ресора "Дигитализация" в Европейския съюз е много голям шанс и възможност за България, защото информационните технологии в нашата страна се развиват много добре, а в сравнение с други сектори са много близо до международните старндарти. Това каза Огнян Траянов от Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ) в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
"Далеч не може да се говори, че този ресор е маловажен, защото е ясно, че всяка организация трябва да се дигитализира. Непрекъснато говорим за това и то е вече въпрос на оцеляване. Друг жизнено важен проблем е киберсигурността, а и вече не говорим както преди десет години за виртуална и физическа реалност. Това, което преди наричахме виртуална реалност, днес е ежедневие - разплащания, обслужване, електронни услуги", коментира той. "А колкото до обвиненията, че тази област няма да се поеме от специалист, аз и в предишните управления не си спомням този ресор да се е поел от специалист."
По думите на Траянов става дума за дейност, която стои по-високо дори от една политическа позиция на eврокомисар, а за изграждане на политики за формиране на единен пазар от 28 държави.
“Европа има много ключова роля в световния дигитализационен процес, въпреки че не е водеща по отношение на развитието и прилагането на нови информационни технологии. Пред Европа стои отговорността да каже как тези технологии да се използват, докъде да влязат. Тя дава насоките докъде е морално и докъде не - как да се предпазим и докъде се простира личното ни пространство, включително и в интернет, както и докъде се простира личната ни неприкосновеност", е мнението на Огнян Траянов. "Тя диктува какви опции да се дадат на всеки един гражданин, за да може той спокойно да използва услугите на електронно управление, електронно здравеопазване и т.н."
Експертът е убеден, че "информационните технологии са толкова голяма област и вече няма такова нещо, като специалист-информатик, вече има поне десет различни професии в тази област”.
Според него експертната помощ се формира чрез т.нар. експертни звена, които преценяват кое е прогресивно от технологична гледна точка и какво да се осигури, за да са съвместими различните системи.
Къде стои България на общата дигитализационна карта, която Европа се опитва да изгради? Какви са спирачките и проблемите пред развитието на българската дигитализация? Как държавата на практика стимулира източването на IT кадри, които и без това са свръхдефицитни за българската икономика?
Още от коментара вижте във видеото:
преди 7 години Баси измислените служби и глупости ...че то бетер социализъм бе ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар