Спешно трябва да се раздвижи инвестиционната стратегия на Сребърния фонд, за да се постигне доходност и да се подпомогне пенсионната система в България. Това каза бившият социален министър Христина Христова в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria.
Парите в Сребърния фонд през 2015 г. са били с нулева доходност, показа годишния отчет за дейността на фонда за 2015 г.
А според стратегията за управление на Сребърния фонд за 2017 – 2019 г., одобрена от кабинета в оставка, се запазва консервативният подход за управление на активите.
Според бившия министър парите в Сребърния фонд трябва да се инвестират с цел доходност, както е по закон. По думите на Христова законът за Сребърния фонд не се изпълнява.
В него е посочено, че три неща трябва да се извършват със средствата по сметката - да акумулира, да инвестира и да трансферира пари към държавната пенсионна система.
"С акумулирането на средства положението е лошо - не постъпват средства, особено в последните години. С инвестирането е още по-лошо положението. Един единствен инструмент се прилага - депозит в БНБ", отчете експертът.
Според Христова още служебният кабинет трябва да вземе мерки за по-динамично управление на фонда и да бъде възложено на министъра на финансите да се заеме с управлението му.
Законът дава възможност за инвестиране на средствата - сравнително консервативно, но и разнообразно - в облигации от страни членки на ЕС или извън Европейския съюз, напомни Христова.
Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България и бивш член на УС на фонда, също коментира, че в момента Сребърният фонд не се управлява. По думите му няма друга страна, в която на Сребърния фонд му е забранено да инвестира в ценни книжа на съответната държава.
„Винаги е добре инвестиционният ресурс да се използва като такъв, а не да се държат пари на склад“, каза Велев.
Още от разговора вижте във видеото:
преди 7 години Ако се притесняват от това, какво ще стане ако в държавата и ЕС има криза - може да инвестират част от активите в хеджиращи продукти за такива случаи като злато например? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Едва ли някой е против парите в Сребърния фонд да носят доходност. Въпросът е как точно да става това? отговор Сигнализирай за неуместен коментар