Промяната в Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) може да остави голям сегмент от гражданите без достъп до кредитиране, тъй като измененията засягат и Закона за потребителския кредит и тавана на лихвите. Това коментира главният изпълнителен директор на TBI Bank Цветан Петринин в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
По думите му подобна промяна е редно да бъде обсъдена с бизнеса и да се проведе адекватна дискусия.
Припомняме, че с проектозакона се предлага законната лихва за просрочие на задължение да не е повече от 4% за граждани плюс основния лихвен процент (ОЛП) и 8% за търговци плюс ОЛП. В момента законната лихва е ОЛП плюс 10%.
От Българската асоциация за потребителско кредитиране също отправиха критики към подготвяната промяна.
Според тях косвените ефекти не са взети предвид при изготвянето на законопроекта, поради което приемането в сегашната му форма ще има неблагоприятни и необосновани последици върху цял един сектор от икономиката - потребителското кредитиране. Това се казва в официалната позиция на асоциацията. Предстои днес по обяд депутатите да приемат на второ четене промените в Закона за задълженията и договорите.
Не би трябвало да обвързваме размера на лихвата за забавено плащане с условията, при които съществува и работи един бизнес, коментира от своя страна депутатът от Реформаторския блок (РБ) Вили Лилков, който също участва в разговора в студиото. Според него Законът за потребителския кредит може да бъде предмет на допълнително разглеждане, но законовата лихва за забавено плащане в България трябва да бъде намалена.
Вижте още във видеото.
преди 7 години Според тоя хубавец бизнесът има нужда от двуцифрени лихвени проценти върху кредитите на граждани, за да съществува? Ами има си дума за това - кожодери. За щастие - на финалната права от съществуването си, негодни да се конкурират. отговор Сигнализирай за неуместен коментар