Имаме големи структурни проблеми в националното осигуряване, които няма да бъдат решени и през 2017 г. Най-сериозни затруднения в социалното осигуряване създава спадът в броя на осигурените лица. Намалението е двойно спрямо 30 години по-рано. Това каза в ефира на Bloomberg TV Bulgaria заместник-председателят на Българската стопанска камара (БСК) и председател на надзорния съвет на Националния осигурителен институт (НОИ) Димитър Бранков.
По думите му в момента един работещ у нас издържа един пенсионер, докато преди 30 години отношението е било четирима работещи за всеки пенсионер. В много страни от Централна и Източна Европа съотношението е двама или трима работещи за един пенсионер. Решението е увеличаване на заетостта, а не увеличаване на вноските, категоричен е Бранков.
Увеличаването на осигурителните вноски ще води до загуба на заетост, независимо от това, че в момента имаме кардинален проблем с дефицита на работната сила. От 2008 г. работната сила у нас е намаляла с 9%. Имаме дефицити в редица региони и сектори, каза Бранков.
Той поясни, че работодателските организации са изразили частични различия по отношение на бюджета на НОИ. "Стопанска камара подкрепи бюджета, но с много забележки. На първо място по отношение на предвиденото увеличение през следващите 2 години на осигурителните вноски с по 1%. Да не забравяме и новия размер на минималната работна заплата, който не беше консултиран в Националния съвет за тристранно сътрудничество, както и старата тема с т.нар. три дни болнични за сметка на работодателя. Не сме съгласни и със застопоряването на реформата за инвалидните пенсии", коментира заместник-председателят на БСК.
По отношение на целия държавен бюджет Българска стопанска камара има негативно становище.
Вижте целия разговор във видеото: