Кандидатствали по програмата за саниране са под 20% от сградите, които са допустими за кандидатстване. Това каза експертът Цвета Наньова в предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.
Програмата за саниране недвусмислено показа, че проблемът не е в парите, отчете експертът.
Проблемите са свързани на първо място с липсата на професионален мениджмънт на общите части, трудното сдружаване на апартаментите в сградата, което в България не е задължително и създава проблеми. Финансирането идва като проблем на второ място, каза Наньова.
По думите й практиката в ЕС е да се дава достъп до благоприятен финансов ресурс за тези, които могат да си позволят да плащат кредити, а тези, които не могат, получават допълнителна целева помощ, за да се включат в цялостното обновяване на сградите.
Най-добре работи програмата в средни по големина общини, но това зависи от местните власти. В по-малките градове психологическият натиск е много по-голям и ако човек откаже, трябва да обясни защо. В София нещата тръгнаха по-бавно и по-трудно, защото всички имат свое мнение и го отстояват, каза още Наньова.
През 2017 година средствата по националната програма за безвъзмездно финансиране ще бъдат изчерпани и ще е нужно съфинансиране, напомни тя. И предложи да се създаде фонд, който да подпомага неплатежоспособните. Това е и моделът, който работи в ЕС.
Още от разговора вижте в Bloomberg TV Bulgaria