Историята на "пазарните балони" е най-добрата илюстрация на двата движещи фактора за пазарите - страхът и алчността. От манията по лалетата в Холандия през 17-ти век до спукването на имотния балон в САЩ през 2008, част от характеристиките на ирационалните инвестиционни решения се повтарят периодично.
Могат ли обаче да бъдат предвидени? До каква степен "балонизацията" е неизкоренима част от човешката природа и трябва ли финансовите институции също да поемат своята част от вината? Отговорите на тези въпроси потърси главният редактор на Bloomberg TV Bulgaria Иван Нончев в своята лекция от летния онлайн курс на Investor.bg по повод 15-тата годишнина на сайта.
Дали можем познаем кога един актив поскъпва основателно и кога започва да се превръща в балон? Само дребните инвеститори ли са склонни да се хващат на въдицата или понякога и топ мениджърите на финансовия свят попадат в капана на свръхочакванията?
Вижте подробностите в следващото видео:
преди 8 години Хе хе,разбира се че могат да бъдат предвидени, Всички знаят, че се надува балон, въпросът е кога ще се спука. По принцип те "трейдърите" от това живеят. Ако не се надува балона, няма печалба. Така че надуваш надуваш надуваш и се надяваш да излезеш преди да се спука. Лошото е, че колкото си по-близо до спукването, толкова по-големи печалби се правят, за това се "живее на ръба" дет се казва и за това обикновено после се реве отговор Сигнализирай за неуместен коментар