IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Сивият сектор в обществените превози надхвърля 50%

Въвеждането на тол система за автобусните превози ще оскъпи многократно ползването на инфраструктурата, твърдят превозвачи

10:45 | 26.05.16 г.
Сивият сектор в обществените превози надхвърля 50%

Сивият сектор в обществените превози надхвърля 50% и с всяка година се увеличава. Това коментира Ивайло Константинов от Националното сдружение на автобусните превозвачи в България в предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.

Проблемът е, че дейността на превозвачите е регламентирана от три закона и се създава усещането, че няма режим и орган, който да изпълнява функциите и да съвмести трите вида контрол, които се упражняват в момента от различни институции, в един.

Работи се по отстраняване на нерегламентираните превозвачи, каза той и допълни, че има и воля за законодателни промени в посока на европейските практики, а именно за дефиниция за обществени регулярни превози, които да се отличат от споделените пътувания.

Обществените превозвачи имат голям проблем с остарялата републиканска транспортна схема, обясни той. По думите му преговорите на превозвачите с представители на правителството вървят успешно в тази посока. Транспортният министър Ивайло Московски е поел ангажимент за промяна на действащата републиканска транспортна схема. Според Константинов нужно е така да се оптимизира, че да повиши пътникопотока и рентабилността на превозвачите.

Константинов каза, че няма точни изчисления колко ще струва въвеждането на тол система за автобусните превози. Няма европейска държава, в която редовните автобусни линии, изпълняващи социална услуга, да бъдат облагани с такива такси, които се обсъжда, каза Константинов. Той очаква новите тол такси да оскъпят за транспортните фирми близо 10 пъти ползването на инфраструктурата. Или една средно голяма фирма би плащала около 2 милиона лева годишно за ползване на инфраструктурата, изчисли той.

Най-сериозният проблем за Йордан Арабаджиев от Съюза на международните превозвачи е липсата на подготвени кадри. Това е и причината българските превозвачи да не се развиват през последните две години и да загубят конкурентоспособността си. Според него в професионалните гимназии трябва да се върне обучението за водачи категория С, защото сега в държавните училища не се обучават превозвачи за такава категория. По думите му вносът на кадри от трети страни е труден, тъй като България не е член на Шенген.

Още от разговора може да видите в Bloomberg TV Bulgaria

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:35 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

Финанси виж още