IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Централните банки и по-скъпият долар ще вълнуват пазарите и през 2016 г.

Петролът и бежанската вълна са сред най-значимите събития за икономиката и пазарите през 2015 г., а тенденциите при мобилните устройства – за технологичния свят

11:15 | 28.12.15 г. 3
Автор - снимка
Създател
<p style="text-align: justify;">
	Технологичният блогър Никола Балов в &quot;Invest/Or&quot;. <em>Снимка: Investor.bg</em></p>

Технологичният блогър Никола Балов в "Invest/Or". Снимка: Investor.bg

Политиката на водещите централни банки по света, поскъпването на долара, състоянието на петролния пазар и бежанската вълна са сред най-значимите събития за пазарите и икономиката през 2015 г., които ще бележат и 2016 г.

Тези теми коментира главният редактор на сайта на Bloomberg TV Bulgaria Димитър Вучев в седмичното обзорно пазарно предаване „Invest/Or“ на Bloomberg TV Bulgaria. Тенденциите на пазара на мобилни устройства пък вълнуваха най-много технологичния свят през 2015 г., обобщи годината за сектора и другият гост в предаването - технологичният блогър Никола Балов.

По темата за централните банки и опитите на Европейската централна банка да съживи слабия растеж в еврозоната Димитър Вучев каза, че Япония можеше да послужи за пример какво не трябва да прави Марио Драги.

Той коментира, че случилото се с Гърция през 2015 г. е бомба със закъснител, която може да избухне през 2016 г., а взривът може и да не дойде оттам, тъй като „решенията в еврозоната се взимат от политиците, а не стъпват на икономическата основа“. Вучев се обяви за промяна на правилата в еврозоната, които да не допускат повторение на гръцкия сценарий, и коментира евентуално преструктуриране на валутния съюз.

Относно бежанската вълна главният редактор на сайта bloombergtv.bg предупреди за възможния риск от навлизане на бежанци и от Африка. Според Вучев политиката на ниво Европейски съюз и неговата устойчивост ще бъде подложена на по-сериозен тест през 2016 г.

2015 г. за света на технологиите

2015 г. се оказва рекордна за Apple, колеблива за Samsung и добра за производителите на по-евтини мобилни устройства, които успяват да се конкурират успешно с по-големите играчи.

Заради пренасищането на пазара обаче продажбите на смартфони са напът да изпратят годината с едноцифрен ръст от около 9,8% на фона на постоянното двуцифреното покачване през последните години. Тези теми в технологичния сектор през 2015 г. пък засегна Никола Балов.

В България през деветмесечието на 2015 г. близо 70% от продадените мобилни устройства са смартфони, а ключовата дума у нас за годината според Балов е 4G. Той очаква развитието на новото поколение мрежи да продължи и през 2016 г., тъй като предстои Комисията за регулиране на съобщенията да раздаде още един честотен спектър.

В рубриката „Актив на седмицата“ водещият Свилен Колев посочи американския долар като „Актива на 2015 г.“. Тази година той е напът да поскъпне с около 10% спрямо еврото.

В редовната рубрика заслужено внимание получи и българският капиталов пазар, чийто основен индекс SOFIX ще изпрати годината със спад от около 15%. Акцент бе поставен и върху пазара на облигации без инвестиционен рейтинг, които носят висока доходност, но и голям риск - той изпраща 2015 г. с първо понижение от финансовата криза насам на фона на отдръпването от по-рисковите активи.

Разговора с Димитър Вучев можете да чуете от записа на първата част на предаването

С технологичния блогър Никола Балов поговорихме във втората част, записът от която гледайте тук

Изминали издания на Invest/Or гледайте тук

Следете Invest/Or и във Facebook

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:57 | 14.09.22 г.
Най-четени новини
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

3
rate up comment 2 rate down comment 1
Godo
преди 8 години
Представете си басейн но вместо вода има всички стоки, услуги и пари, труд. Всеки може да излее своя стока, услуга, труд или пари и да вземе друго нещо пари, стока, услуга, труд. И това е пазар. Пазара става капитализъм, когато едни изливат услуги. и стоки., но с взетите пари купуват по-малко труд. стоки,. услуги. Така в басейнът парите ще са дефицит, и ще има дефлация. Но банките правят да е възможен капитализмът, като изливат парите спечелени от капиталистите, отново в басейнът. СМЕШНО! е! - Но тези пари на капиталистите се изливат отново и отново в басейнът,за да може капиталът да печели. и ДЪЛГЪТ е РАВЕН НА ПЕЧАЛБАТА. Световният дълг е равен на капиталът на капиталистите. Световният дълг е равен на печалбата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 1
Godo
преди 8 години
Защото без дълг, няма капитализъм. Едно предприятие има добавена стойност, и ако си бизнесмен, плащаш от 20 до 80% за работни заплати, останалото е печалбата ти. Тоест работниците могат да купят от 20 до 80% от продукцията си, а бизнесменът - инвеститорът, колкото е по едър - толкова по-малко ще плаща на работниците си - като процент от добавената стойност - повече машини ще има и ефективност, но и по-малко ще харчи за потребление, другото ще го дава на банките - а те за потребление на неговата стока - като заем взет от работници. ЕТО ТАКА, ПЕЧАЛБАТА - НЕНУЖНАТА НА КАПИТАЛИСТЪТ ЗА ПОТРЕБЛЕНИЕ, Е РАВНА НА СВЕТОВНИЯТ ДЪЛГ. И това Джон Кейнс, го е разбрал, и е призовал за повече добавена стойност за работниците, и по-малко спестовност чрез големи данъци, и много държавна икономика. Всички тези мерки на кейнсиянството, намалят капитализмът - кърлежът върху пазарът и икономиката. Продължителното кейнсиянство и демокрация, водят до собствеността да е 100% в ръцете на трудещите се.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 2
Godo
преди 8 години
Няма ниска цена на нефтът, има висока цена на доларът и стокова дефлация в резултат на спад на потребление - и повишено предлагане. Рублата е обвързана с петролът - което е добър вариант за стокова валута, с което се елиминират изкривяванията на пазарът. Но, руската икономика не изолирана, и банковата система не й е само с рубли, а пазарът само с рубли. Русия постъпва правилно, пазарно, но другите не.Грешка няма.. Тя е в капитализмът. Банките смятат в пари - номинални знаци, а не в нефт и стоки. И скъпият долар, и дефлация, оскъпява заемите. Уви, капитализмът, не може да съществува без банките.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още