Решението на съдебните заседатели бе дългоочакваното и беше предшествано от по-ранни безредици във Фъргюсън, които приличаха на кадри от военна зона.
Президентът Барак Обама направи изказване във Вашингтон пред телевизионните камери. "Трябва да приемем, че съдебните заседатели трябваше да вземат това решение'', заяви той в призива си протестите да са мирни. Но Обама заяви, че случаят Фъргюсън "говори за широките предизвикателства, пред които ние все още сме изправени като нация".
"Съдебните заседатели не бяха склонни да му повдигнат каквито и да било обвинения'' заяви Бенджамин Кръмп, адвокат на семейството на Браун, след като бе уведомен за решението на властите.
Семейство Браун по-късно публикува изявление: "Ние сме дълбоко разочаровани, че убиецът на детето ни няма да се изправи пред последствията от действията си". Те призоваха всички, които споделят болката им, да "канализират чувството си на неудовлетвореност по начини, които ще доведат до положителна промяна".
Губернаторът демократ на Мисури Джей Никсън призова за спокойствие, след като настоя Националната гвардия да е в готовност в случай на безредици. В речта си преди да бъде обявено решението му той призова "независимо от решението на съда хората от всички страни да показват толерантност, взаимно уважение и сдържаност".
12-те съдебни заседатели - деветима бели и трима афро-американци, в продължение на месеци се срещаха тайно и обсъждаха дали съществува вероятна причина за повдигане на обвинение срещу белия Уилсън, който простреля смъртоносно чернокожия Браун след конфронтация на 9 август. Стрелбата разпали напрежението в общността, която е до голяма степен малцинствена и в която патрулират преобладаващо бели полицейски сили.
Безжизненото окървавено тяло на Браун лежа повече от четири часа на улица във Фъргюсън след стрелбата, което предизвика тревога и гняв, докато се насъбира тълпа. Протестите доведоха до безредици и плячкосване на следващата вечер и полицията отговори с бронирани автомобили и сълзотворен газ, което предизвика национален дебат за допустимостта на подобни полицейски тактики.
Семейство Браун се присъедини към хилядите протестиращи и поиска ареста на Уилсън в седмиците след смъртта на сина им. Докато гневът от бездействието на властите нарастваше след смъртта на Браун, протестиращи се сблъскваха с полицията, която започна да патрулира по улиците с бронирани превозни средства.
Уилсън е в платен отпуск и до голяма степен невидим за медиите и обществото след стрелбата.
Смъртта на Браун разпали седмици на протести и решението на съдебните заседатели за това дали да повдигне обвинение доведе до извънредни мерки за сигурност от страна на полицията и обществото. Училищният окръг Фъргюсън анулира часовете във вторник.
На Уилсън все още може да бъде повдигнато обвинение за нарушаване на човешки права, повдигнато от Министерството на правосъдието или гражданско дело за предизвикване на смърт по непредпазливост, заведено от родителите на Браун.
Някога процъфтяващо градче, днес Фъргюсън е поразен от бедност. Преброяване от 2010 г. показва 21 хил. жители на града, който е на около 10 километра северно от центъра на Сейнт Луис. По-малко от половината от около 9100 домакинства са обитавани от собствениците, а около една четвърт от жителите живеят под прага на бедността.
Фъргюсън е дом на централата на Emerson Electric Co., компания от Fortune 500, която има повече от 130 000 работници в световен мащаб. Точно извън границите на града е Express Scripts, най-голямата компания в САЩ, която отговаря за помощите в лекарства. По-рано тази година корпорацията обяви разрастване на стойност 56 милиона долара, които ще създадат 1500 работни места. Бившото железопътно депо Фъргюсън е арена на сериозни усилия за реконструкция, насочени към насърчаване на малките предприятия, със седмичен пазар на земеделските производители и концерти на открито през лятото.
преди 10 години Еми на всякъде е едно и също како виждаш. Разликата е, че едните лицемерно обвиняват другите, а вършат същото, че и по-зле. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години абе вие тука много ги знаете, ама ако познавахте черните поне малко щяхте да знаете че те са по-големи расисти от белите. ако имате свой познат или приятел в САЩ го питайте как живеят тези хора там и какви облаги имат, досущ като *** у нас. но за съжаление никой не споменава защо са му ги турили тия 6 изстрела. важното е че комунистическите пропагандатори да си развяват коня. Не съм расист имам приятели черни, но те са много по-големи расисти при тях няма значение да ли си крив или прав, да ли си изнасилил или убил - щом си черен ти си от нас! Тия под мен що не пишат за Крим какво се случва там??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Къде е хелзинкският комитет? Да се произнесе! ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години БАНДЕРОВЦИ...който 30 години си замитат пред очите и се правят на много демократични, чак и избран *** за президент туриха...иначе не са расисти, но мразят ***..пада им се. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Престави си кво е положението, щом взеха да го показват по иначе ужасно "демократичните и независими" телевизии по света...току виж показали и масовите гробове в Украйна от изнасилени жени и деца без органи.АКО НЕ СТЕ РАЗБРАЛИ НАЙ-ОФИЦИАЛНО САЩ, КАНАДА И УКРАЙНА ГЛАСУВАХА ПРОТИВ ЗАБРАНАТА ЗА ОТРАЗЯВАНЕТО НА НАЦИЗМА КАТО ГЕРОЙЗЪМ И ПРИЗНАХА ЧЕ СА ФАШИСТИ ПРЕД ЦЯЛОТО ООН...НАЩЕ ЕС-ТА ПЪК СЕ ВЪЗДЪРЖАХА, ВСЕ ЕДНО НЕ ПОМНЯТ КАКВО Е БИЛО ПО ТЕРИТОРИИТЕ ИМ ПРЕДИ 70Г. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Престави си кво е положението, щом взеха да го показват по иначе ужасно "демократичните и независими" телевизии по света...току виж показали и масовите гробове в Украйна от изнасилени жени и деца без органи.АКО НЕ СТЕ РАЗБРАЛИ НАЙ-ОФИЦИАЛНО САЩ, КАНАДА И УКРАЙНА ГЛАСУВАХА ПРОТИВ ЗАБРАНАТА ЗА ОТРАЗЯВАНЕТО НА НАЦИЗМА КАТО ГЕРОЙЗЪМ И ПРИЗНАХА ЧЕ СА ФАШИСТИ ПРЕД ЦЯЛОТО ООН...НАЩЕ ЕС-ТА ПЪК СЕ ВЪЗДЪРЖАХА, ВСЕ ЕДНО НЕ ПОМНЯТ КАКВО Е БИЛО ПО ТЕРИТОРИИТЕ ИМ ПРЕДИ 70Г. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години В Русия не успяха да спретнат "Майдан" но подобен процес вече се заражда в САЩ ! Истинска цветна /с истински цвят/ революция. Обама има компания пред вратата си :)))) Да ги видим сега носителите на демокрация по света. отговор Сигнализирай за неуместен коментар