През 2013 г. броят на заетите в най-голямата европейска икономика достигна рекорден връх за седма поредна година, въпреки че прирастът през отминалата година е бил по-слаб в сравнение с предходните две.
Данните на Статистическото бюро на Германия, показват, че заетите в страната през 2013 г. са били 41,8 млн. души. Само за последните 12 месеца са били създадени още 232 хил. нови работни места, въпреки че това е наполовина в сравнение с техния брой през 2012 и 2011 г., пише Ройтерс.
За последните две години безработицата в Германия не прекосява седемте процента. Най-тежко ударените от кризата страни членки на еврозоната като Испания и Гърция могат само да завиждат, тъй като там всеки четвърти е без работа.
Положителните данни за заетостта са в плюс за вътрешното търсене, на което Берлин ще разчита за подкрепа на икономическия растеж през тази година. Икономиката на страната, силно зависеща от износа, страда от свито търсене в някои развиващи се пазари и в еврозоната.
Въпреки това някои немски икономически организации предупредиха, че плановете на новото правителство на канцлера Ангела Меркел за въвеждане на минимална работна заплата могат да причинят загуба на работни места в дългосрочен план.
Данните за безработицата през декември ще бъдат публикувани следващата седмица.
Малко преди Коледа пък Институтът за пазара на труда и изследванията на заетостта (IAB), който е подчинена структура на Федералната агенция по заетостта, обобщи информацията си за намиращите се в Германия 360 000 българи и румънци. Изводът: Германия се е възползвала от имиграцията на българи и румънци - и то значително.
Повече за пазара на труда и как Германия приема българските и румънските граждани, желаещи да работят в страната, вижте във видеото на Bloomberg.