Дигиталните валути отдавна са източник на ужас за централните банки и регулаторните органи, поради невъзможността да бъдат контролирани. Малко по-детайлното сечение на пазара на биткойни обаче показва едни доста интересни данни, изискващи дълбок анализ.
Диабалансът в собствеността на 12-милионния глобален пазар на биткойни провокира множество коментари на експерти, които се надпреварват да прогнозират докъде ще достигне манията по електронното парично средство.
Финландският предприемач Ристо Пиетила, който е сред активните членове на Bitcointalk.org, е направил анализ за това колко тежък може да стане дисбалансът сред притежателите. Той базира изчисленията си на данните от Bitcoinrichlist.com – платформа, която изследва дейността на биткойн борсите.
Опирайки изследването си на базисната цена от 1 000 долара за един биткойн, Пиетила, заедно с друг биткойн анализатор Марти Малми, приема, че целият пазар на биткойни е с обем от 12 млн. броя. Оттук разбивката изглежда по следния начин:
47 човека притежават 28,9% от приблизително 12-те млн. биткойни. Други 880 притежават 21,5%. С други думи, 50,4% от пазара се държи от 927 души, пише Business Insider.
Анонимността е една от основните характеристики, които привличат пазарните участници към биткойните. Никой наистина не знае кой са тези 927 физически лица. Не се ли крие именно в това обаче предимството на биткойните?
Въпреки силната волатилност от последните седмици биткойните се закрепиха солидно в подножието на 1 000 долара. По време на ранната европейска сесия един брой от дигиталната валута се разменя за точно 900 долара при дневен спад от 0,77 на сто.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
преди 10 години Безспорно можеш много да затрудниш процедурата. MAC адреса ти е уникален без значение от ОС-а. Разбира се можеш да смениш и него ако знаеш как. И въпреки това в развитите общества има достатъчно методи за проследяване. Човек разхождащ се с лаптоп в определена фрее зона прави впечатление. А на запад на всеки ъгъл има камера. Има и много други начини, ти явно имаш някаква грамотност щом си чувал за линукс. И все пак ме съмнява собствениците на биткойни да ходят наляво надясно с анонимни линукси за да не ги хванат кои са. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Не знам как са ги преброили, но ето как работи http://***.youtube.com/watch?v=Lx9zgZCMqXE. deant като казваш че няма пълна анонимност в интернет как ще ме хванеш ако отида на някоя free wireless точка далеч от мястото където живея с туко що инсталиран linux направя някоя мизерия и си замина? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Имаш ли адрес - имаш човека или организацията зад него. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Става дума за адреси и някаква хипотетична връзка м/у тях, не е много ясно какво стои зад тях - дали са конкретни хора например. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Това, което се мъча да ти обясня от толкова отдавна. Анонимност в интернет НЯМА. Тя е за тези, които нямат елементарни ИТ познания. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години И как по-точно ги преброи тези анонимни "хора" ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар