В националния парк Езеро Накуру в Кения правителството използва хеликоптери, за да събира, проследява и маркира популация от носорози, която изчезва бързо.
През последната година африканската страна изгуби 70 носорога, което е значителен брой предвид общата популация от около 640 животни.
Кризата с бракониерите се подклажда от процъфтяващия световен пазар за незаконни диви животни. Център на търговията с бивни от носорог Виетнам. Един рог може да бъде продаден за 3 000 долара заради предполагаемите си лечебни свойства, включително идеята, че лекува рак.
Добре организирани, изключително опасни престъпни синдикати снабдяват азиатския пазар, докато контрабандистите пробягват до по-сложни методи. Сега властите усъвършенстват ответния удар с амбициозен план да преместят и маркират носорозите с постоянни микрочипове, които някой ден биха победили нелегалната търговия.
За да защити носорозите, кенийското правителство е закупило 1 000 чипа, което е повече от броя носорози.
Агенцията за дива природа на Кения използва очила за нощно виждане, за да хваща бракониери, както и други сложна техника. Властите разчитат и на нещо по-старомодно, за да е сигурна, че видът ще оцелее. След като са маркирани, носорозите се местят на безопасно място в други паркове в Кения, където да се чифтосат с противоположния пол, за да позволят на майката-природа да свърши своето.
Повече може да видите в материала на Bloomberg!