Един фалит на САЩ по държавния дълг може да се окаже с по-непредсказуеми последици за финансовите пазари от краха на Lehman Brothers Holding Inc. през 2008 г., смята главният съизпълнителен директор на най-големия облигационен фонд в света Pimco Мохамед ел Ериан, цитиран от Bloomberg.
“Това, което ни плаши най-много, е какво ще се случи с вертикалната система на световната финансова система“, каза Ел Ериан. „Ще има каскадни фалити, многобройни фалити, а американските държавни облигации, които се използват като гаранция, ще бъдат обменяни трудно и хората просто ще се оттеглят от тях. Ще бъде като Lehman, но много по-непредсказуемо“, предрича той.
Дълговите ценни книжа в обращение на стойност 12 трлн. долара, емитирани от правителството на САЩ, изглеждат огромни в сравнение с активите от 517 млрд. долара, притежавани от Lehman към 15 септември 2008 г., когато ипотечният гигант подаде молба за защита от фалит. Федералният резерв на САЩ е най-големият държател на американски държавни облигации, като към 7 октомври е притежавал книжа на стойност 2,27 трлн. долара.
Макар от PIMCO да смятат вероятността за фалит на САЩ като „много, много малка“, волатилността на пазара ще нараства с наближаването на 17 октомври – датата, на която според американското министерство на финансите правителството на страната ще изчерпи законните си правомощия за заемане на средства от пазарите, изтъкна Ел Ериан.
Американски законодатели вече планират варианти за повишаване на тавана по държавния дълг на САЩ, който в момента е на ниво от 16,7 трлн. долара. Демократите, които имат мнозинство в Сената, възнамеряват да проведат пробно гласуване преди края на седмицата за мярка, която би дала правомощия на президента на страната и техен съпартиец Барак Обама да повиши лимита, вероятно за една година, освен ако две трети от членовете на двете камари на Конгреса не се противопоставят.
Ако политиците не успеят да постигнат компромисно споразумение, което да им позволи да повишат тавана по дълга, все още мъчещата се икономика рискува да забави ръст, убеден е Ел Ериан. „Според мен няма съмнение, че ако не повишим тавана на дълга и фалираме, светът навлиза в рецесия“, категоричен бе той.
„Иронията в случая е не в невъзможността ни да плащаме, а в липсата на желание да плащаме. Играем руска рулетка не само с нашето положение, но и с това на световната финансова система“, подчерта инвеститорът.
Доходността по краткосрочните американски държавни облигации, чийто срок на погасяване настъпва около 17 септември, нарасна през тази седмица, тъй като инвеститорите искат компенсация за риска от евентуален фалит при провал на усилията за повишаване на тавана по дълга. Доходността по съкровищните бонове, чийто матуритет настъпва на 24 октомври, нарасна вчера до 0,225% - най-високото ниво, откакто са емитирани през април, докато към 27 септември тя бе -0,01%.
преди 11 години САЩ колкото по-дълго отлагат фалита, толкова после ще е по-голям взрива. Така, че ако имат малко акъл, да почват отсега. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ла айран му се иска облигодалаверата да продължи още дълго, ама нейсе отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Знам че сега няма да фалирате, но вие не знаете, че не само на мен, но и на целия останал свят, колко много ни се иска...е все някой ден и това ще стане....колкото по-скоро, толкова по-добре....неизбежно е...и не е чак толкова далечно това светло бъдеще... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ха, Ха, Ха ;)))колкото повече никой не го допуска /маймуни/, толкова по-непредсказуеми последици ще има...а те /последиците/ са неизбежни, очаквани и отиграни в полза на другИ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар