IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Азиатската банка за развитие видя потенциал в земеделието на региона

По-високите нива на производство минават през индустриализацията на сектора, коментира Хаслинда Амин от Bloomberg Television

15:43 | 21.08.13 г.
Автор - снимка
Редактор
Азиатската банка за развитие видя потенциал в земеделието на региона


Азиатската банка за развитие (ADB) призова развиващите се пазари в региона да развият услуги и сектори с потенциал за ръст и увеличаване на заетостта.

Става въпрос за страни като Тайланд, Китай, Индия, Пакистан и Бангладеш,  коментира Хаслинда Амин за Bloomberg Television. Препоръките на Азиатската банка за развитие са да се насочат усилия към сектори с по-висока производителност на труда, а политиците на свой ред могат да се фокусират върху новите производства и пазари.

Според  ADB повишаването на ниската производителност на труда в земеделието минава през индустриализацията на сектора.

Банката за развитие признава, че темповете и посоката на промените най-вероятно няма да приличат на това, което се случи в Япония през втората половина на  XX век. Общата икономическа среда днес е много различна.

„Настоящата прогноза на ADB за развиващите се страни в Азия за годината е за икономически ръст от 6,3%. Това е понижение спрямо очакваните 6,6% преди това. Подобна е ситуацията и в останалата част от Азия. Ръстът на БВП се укроти в почти две трети от азиатските икономики миналата година главно заради слабия износ. И въпреки това очакванията засилват значението на региона като цяло"

Делът на Азия в глобалния БВП е 36% за 2012 г. Но, както може да се очаква, заедно със значението на региона се увеличава и тревогата заради растящите нива на парникови емисии и повишеното потребление на енергия“, подчертава коментаторът пред Bloomberg.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:48 | 10.09.22 г.
Най-четени новини
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

Финанси виж още