Акциите на Apple имаха предизвикателно начало на 2025 г., тъй като инвеститорите се притесняват от слабостта на ключовия китайски пазар, пише Bloomberg.
Цената на акциите на компанията се понижи в пет поредни сесии преди да се възстанови в понеделник, записвайки най-дългата си серия от спадове от април. Те бяха притиснати от данните за пазара на смартфони в Китай, които според анализаторите сочат към по-слаби продажби на iPhone, както и от статия на Ройтерс, че Apple предлага отстъпки в азиатската страна.
Спадът показва, че инвеститорите, които не се притесниха от хладната реакция към заредения с изкуствен интелект iPhone и свързаните с митата рискове при новата администрация на Тръмп, може вече да са загубили търпение.
„Все повече изглежда сякаш Китай просто няма да бъде път за растеж на Apple, предвид цялостния по-слаб пазар на смартфони, конкуренцията от страна на Huawei и риска от мита“, коментира Дейвид Вагнер, портфолио мениджър в Aptus Capital Advisors. Вагнер твърди, че няма да бъде изненадан, ако скорошната слабост на акциите се задържи през цялата година, предвид повишената им оценка.
Стойността на книжата се понижи с 2,2% от началото на януари в сравнение с ръста от 2,6% на индекса Nasdaq 100. А представянето ѝ е ключово за целия пазар. Apple отговаря за 9% от 23-процентното рали на S&P 500 миналата година, което я направи компанията с втория по големина принос за ръста на индекса след Nvidia.
Акциите на Apple записаха спад на стойността в пет поредни сесии. Графика: Bloomberg
Спадът се случва, след като акциите поскъпнаха с повече от 30% през 2024 г. Книжата достигнаха рекорд през декември, когато инвеститорите залагаха, че Apple в крайна сметка ще стане победител в AI надпреварата и че главният ѝ изпълнителен директор Тим Кук ще успее да преодолее заплахите от митата.
Но опасенията за Китай подхраниха негативните настроения в последните сесии. Статията за намаленията на iPhone в Китай отразява как пазарните условия в страната „са засегнати от забавянето на потребителските разходи, както и от засилената конкуренция на Huawei”, пише Bloomberg Intelligence.
Междувременно китайските данни за продажбите на смартфони не са добър сигнал за цикъла на iPhone 16, посочват анализатори от Barclays, визирайки първия модел на смартфона, който включва функции с изкуствен интелект.
Регионът, включващ Китай, Тайван, Хонконг и Макао, е важен за Apple, защото донесе 17% от приходите ѝ за фискалната 2024 г., сочат данни, събрани от Bloomberg. САЩ отговарят за 36%. Анализаторите предвиждат 21,7 млрд. долара приходи от региона за първото тримесечие, показват четири прогнози, събрани от Bloomberg.
„Силната зависимост на Apple от Китай предизвиква безпокойство и е от няколко години. Това е значителен потребителски пазар, така че очевидно слабостта носи риск“, казва Джак Аблин, главен инвестиционен директор в Cresset Wealth Advisors. „Китай също така е основен производствен център и въпреки че Тим Кук предприе стъпки за диверсификация на производството, влошаващите се отношения с Китай бяха риск още преди да заговорим за нови мита“, допълва той.
Това колко са големи и кога ще бъдат въведени митата при новоизбрания президент Доналд тръмп все още не е ясно. Очаква се ограниченията да бъдат насочени предимно към Китай, където се произвеждат повечето устройства. Въпреки че има оптимизъм, че Кук ще смекчи риска, както направи по време на първия мандат на Тръмп, анализаторите на Jefferies изчислиха, че в най-лошия сценарий цената на iPhone ще се увеличи с 256 долара.
Акциите могат да са уязвими към подобни рискове, предвид оценката им. Apple се търгува 32 пъти очакваната печалба, над дългосрочната си средна стойност. Тя е по-високо оценена от Microsoft и не е далеч от Nvidia, като и двете се очаква да осигурят много по-силен растеж тази година.
Последният тримесечен отчет на Apple показа спад в приходите от Китай през последното тримесечие, което засили опасенията за цялостната ѝ траектория на растеж.
„Не очаквам това да бъде една от най-добре представящите се акции сред конкурентите тази година, но като се има предвид размерът на базата от ползвани устройства и нейният постоянен паричен поток, не виждам кой знае какъв риск от понижение спрямо конкурентите“, казва Аблин от Cresset.