IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

В последните си седмици на власт Байдън не спира с действията срещу китайския пазар на чипове

Нови мерки целят ограничаване на възможностите на Пекин да развива индустрията си за полупроводници

10:34 | 02.12.24 г. 2
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Съединените щати ще започнат поредните си усилия за последните три години срещу китайската индустрия за полупроводници, ограничавайки износа на 140 компании, включително производителя на оборудване за производство на чипове Naura Technology Group. Това твърдят двама източници на Ройтерс, запознати с въпроса.

Усилието да се спрат амбициите на Пекин в производството на чипове ще засегне и китайските производители на оборудване за чипове Piotech и SiCarrier Technology в резултат на нови експортни ограничения. Те са част от пакета, който също така е насочен и към доставките на модерни чипове с памет и повече инструменти за производство на полупроводници в Китай.

Ходът бележи едно от последните мащабни усилия на администрацията на Джо Байдън да възпрепятства способността на Китай да има достъп и да произвежда чипове, които могат да помогнат за развитието на изкуствения интелект за военни приложения или в други насоки, които може да застрашат националната сигурност на САЩ.

Това се случва само седмици преди полагането на клетва от републиканеца Доналд Тръмп, който се очаква да запази много от строгите мерки на Байдън спрямо Китай.

Пакетът включва ограничаване на доставките за Китай на HBM чипове с памет, които са от решаващо значение за приложения от висок клас като обучение на изкуствен интелект. Мерките ще включват и нови ограничения на допълнителни 24 инструмента за производството на полупроводници и три софтуерни решения, както и нови ограничения за износ на оборудване за производство на чипове, създадени в страни, сред които Сингапур и Малайзия.

Контролът върху инструментите вероятно ще навреди на Lam Research, KLA и Applied Materials, както и на компании извън САЩ като нидерландския производител на оборудване ASML International.

Сред китайските компании, изправени пред нови ограничения, са близо две дузини фирми за полупроводници, две инвестиционни компании и над 100 производители на инструменти за производство на чипове, казват източниците.

Американските власти казват, че някои от компаниите, включително Swaysure Technology, Qingdao SiEn и Shenzhen Pensun Technology, работят с китайската Huawei Technologies - лидерът в телекомуникационното оборудване, който някога беше затруднен от санкциите на САЩ, а сега е в центъра на модерното производство и развитие на чипове в Китай.

Тези фирми ще бъдат добавени към черния търговски списък, който забранява на доставчиците от САЩ да им доставят компоненти и оборудване без първо да получат специален лиценз за целта.

През последните години Китай увеличи усилията си да стане самодостатъчен в сектора на полупроводниците, тъй като САЩ и други страни ограничиха износа на модерни чипове и инструменти за производството им. Въпреки това страната остава години зад лидерите в индустрията за полупроводници като Nvidia, що се касае до компоненти за изкуствен интелект, или нидерландската компания за производство на оборудване ASML.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:30 | 02.12.24 г.
Най-четени новини
Още от Хардуер виж още

Коментари

1
rate up comment 3 rate down comment 12
гъбко
преди 1 месец
Никакъв въздух не трябва да се оставя на Поднебесната за чиповете от висок клас! Те досега не са споделяли с никой постиженията си, значи ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още