IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Новият отчет на Intel вдъхна оптимизъм за връщането към успеха

Прогнозата на компанията успя да надмине очакванията на анализаторите

13:33 | 01.11.24 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Intel даде прогноза за приходите за четвъртото тримесечие, която се оказа малко над очакванията на анализаторите. Това предизвика оптимизъм, че компанията е в състояние да си върне част от загубения пазарен дял, пише Bloomberg.

Приходите за четвъртото тримесечие ще са между 13,3 млрд. и 14,3 млрд. долара, обяви базираната в Санта Клара, Калифорния, компания. За сравнение анализаторите очакваха средно 13,6 млрд. долара. Компанията прогнозира печалба от 12 цента на акция, спрямо 6 цента на акция, прогнозирани от Wall Street.

Цената на акциите на компанията се повиши с 9,2% до 23,51 долара по време на следборсовата търговия, след като приключи сесията в Ню Йорк преди това на ниво от 21,52 долара. От началото на годината стойността на книжата е потънала с 57%.

Intel, която някога беше лидер в индустрията за компютърни процесори, сега работи за опазването на средства, с които да финансира плана си за връщане към успеха. Главният изпънителен директор Пат Гелсингер нарече усилията „най-дръзкия план за възстановяване“ в корпоративната история.

През предходното тримесечие Intel съкрати работни места, сви разходите си и спря плащанията към инвеститорите. Работната сила беше намалена с общо 16 500 души. Сега Гелсингер трябва да покаже, че може да компенсира източването на пари, като генерира нови поръчки от клиенти.

„Това беше критичен период от време за компанията“, посочва Гелсингер в интервю за Bloomberg. „Свършихме много“, допълни той.

По-малката благосклонност на инвеститорите към някогашния най-голям производител на чипове в света подчертава голямата промяна в индустрията за полупроводници в полза на хардуера за изкуствен интелект (AI). Компаниите харчат за компютри, изградени около ускорителни чипове за AI – област, в която предложенията на Intel почти не са направили пробив. Вместо това клиентите се насочват към Nvidia, подхранвайки нейния огромен възход.

Поръчките на AI чипа на Intel – Gaudi, са по-слаби от прогнозираното и няма да помогнат за постигането на целта на компанията за приходи от 500 млн. долара тази година, коментира Гелсингер пред инвеститорите. Конкурентът Advanced Micro Devices по-рано тази седмица увеличи прогнозата си за подобен продукт до над 5 млрд. долара. Nvidia е на път да генерира приходи от над 100 млрд. долара от своето звено за AI чипове тази година, смятат анализатори.

Спадът на стойността на Intel я направи привлекателна за потенциални купувачи при различни сценарии на разделяне на бизнеса. Гелсингер посочва, че някои от бизнес звената, които според него са подценени, ще търсят външни инвеститори или ще се стремят да продадат акции.

Гелсингер твърди, че възнамерява да запази компанията цялостна и има подкрепата на борда за своя план.

Компанията води преговори с потенциални инвеститори за звеното си за програмируемия чип Altera. Този процес се очаква да приключи в началото на следващата година, коментира Гелсингер по време на разговор с инвеститори. Междувременно той разглежда опции за подобни действия за други части от бизнеса на Intel.

Лидерът на Intel беше един от главните лобисти на Закона за чиповете и науката - индустриална политика на администрацията на Байдън, насочена към връщане на производството на чипове в САЩ с десетки милиарди долари парична подкрепа.

В интервюто си за Bloomberg Television Гелсингер коментира, че Intel все още не е получила средствата, които трябва да ѝ помогнат да изгради нови заводи в Аризона и Охайо, и критикува скоростта, с която се предоставя подкрепата.

Все пак той остава уверен, че независимо кой ще спечели президентските избори в САЩ, инициативата ще продължи. „Законът за чиповете беше двупартиен закон със силна подкрепа от двете страни“, посочва той.

Брутният марж е достигнал 15% през тримесечие. В най-добрите си години Intel редовно отчиташе брутен марж от доста над 60%.

През третото тримесечие компанията записа брутна загуба от 46 цента на акция, като се изключат някои елементи, както и 13,3 млрд. долара приходи – с 6% по-малко спрямо година по-рано. Общите приходи от продажби са най-ниските за третото тримесечие от повече от десетилетие, но надминават прогнозите на компанията, посочва Гелсингер. Анализаторите прогнозираха загуба от 3 цента на акция при 13 млрд. долара приходи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:33 | 01.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Хардуер виж още

Коментари

Финанси виж още