Arm Holdings прекратява лиценз, който позволява на дългогодишния ѝ партньор Qualcomm да използва интелектуалната собственост на Arm за проектиране на чипове, което засилва правен спор относно изключително важна технология за смартфони, пише Bloomberg.
Базираната във Великобритания Arm е дала на Qualcomm задължителното 60-дневно предизвестие за анулирането на т.нар. споразумение за архитектурен лиценз, разкрива документ, разгледан от Bloomberg. Договорът позволява на Qualcomm да създава свои собствени чипове, базирани на стандарти, притежавани от Arm.
Сблъсъкът заплашва да разтърси пазарите на смартфони и персонални компютри, както и да наруши финансите и операциите на две от най-влиятелните компании в индустрията на полупроводниците.
Qualcomm продава стотици милиони процесори годишно - технология, използвана в повечето смартфони с Android. Ако анулирането на договора се случи, може да се наложи компанията да спре да продава продукти, които носят голяма част от нейните приходи от около 39 млрд. долара, или рискува да се изправи пред искове за огромни щети.
Този ход разпалва съдебна битка, която започна, когато Arm съди базираната в Сан Диего Qualcomm – един от най-големите ѝ клиенти – за нарушаване на договор и търговска марка през 2022 г. С известието за прекратяване Arm дава на американската компания период от осем седмици за разрешаване на спора.
Представители на Arm отказват да коментират въпроса. Говорител на Qualcomm посочва, че британската компания се опитва да „засегне дългогодишен партньор“.
„Изглежда, че това е опит за прекъсване на съдебния процес и искането му за прекратяване е напълно безпочвено“, коментира говорителят в изявление, изпратено по имейл. „Ние сме уверени, че правата на Qualcomm по споразумението с Arm ще бъдат потвърдени.“
Двете компании се насочват към съдебен процес, който да разреши казуса с иска на Arm за нарушаване на договора и насрещно дело от Qualcomm. Неразбирателството се фокусира върху придобиването на друг лиценз на Arm от 2021 г. от страна на Qualcomm и неуспеха – според Arm – да предоговори условията на договора. Qualcomm твърди, че съществуващото споразумение обхваща дейностите на компания, която е придобила – стартъпа за дизайн на чипове Nuvia.
Работата на Nuvia върху дизайна на микропроцесори с превърна в нещо изключително важно за чиповете за персонални компютри, които Qualcomm продава на компании като HP и Microsoft. Процесорите са ключовият компонент на новата линия лаптопи, фокусирани върху изкуствения интелект и наречени AI PC. По-рано тази седмица Qualcomm обяви плановете си да пренесе дизайна на Nuvia, наречен Oryon, в своите широко използвани чипове за смартфони Snapdragon.
Arm твърди, че този ход е нарушение на лиценза от страна на Qualcomm и настоява компанията да унищожи дизайните на Nuvia, създадени преди придобиването на стартъпа. Те не могат да бъдат прехвърлени на Qualcomm без разрешение, съгласно първоначалния иск, заведен от Arm в Окръжния съд на САЩ в Делауеър. Лицензите на Nuvia бяха прекратени през февруари 2023 г., след като преговорите не успяха да постигнат решение.
Подобно на много други в производството на чипове, Qualcomm разчита на набор от инструкции от базираната в Кеймбридж Arm - компания, която е създала голяма част от основната технология за мобилна електроника. Наборът от инструкции е основният компютърен код, който чиповете използват за ползване на софтуер като операционни системи.
Ако Arm все пак прекрати лиценза, Qualcomm ще бъде възпрепятствана да прави свои собствени проекти, използвайки технологията на Arm. Тя все още ще може да лицензира чертежите на Arm в рамките на отделни продуктови споразумения, но това ще причини значителни забавяния и ще принуди компанията да пропилее вече извършената работа.
Преди спора двете компании бяха близки партньори, които помогнаха за напредъка на индустрията за смартфони. Сега и двете следват стратегии, които все повече ги превръщат в конкуренти.