За да привлече служители, Кунмен казва, че „засилва действията си на няколко фронта“, включително залага повече на онези, които набират персонал. Компанията прецизира търсенето на точните таланти и задълбочава връзките си с университетите, за да достигне до потока от завършващи, твърди още той. Фирмата се нуждае от хора с умения, вариращи от оптика до софтуерни умения и електроника.
Главният финансов директор на GlobalFoundries Дейвид Рийдър коментира: „Американският пазар на труда за нас е може би най-конкурентният“. Той допълва, че има вероятност трудностите на пазара да се продължат още няколко години.
Все по-голяма е загрижеността, че интересът към производството на чипове намалява сред завършилите колеж през последните години, твърдят професори. По думите им мнозина предпочитат работа в сферата на софтуера и интернет услугите и не са склонни да се борят за докторска степен без значителна заплата.
Сантош Куринец, професор в Института по технологии в Рочестър, коментира, че броят на студентите, записани в бакалавърската програма по микроелектронно инженерство за дизайн на чипове и производство на полупроводници продължава да намалява – от около 50 в средата на 80-те години до около 10 сега. „Някои искат да правят приложения за Google, Facebook и други“, посочва тя.
В Тайван липсата на висококвалифицирани инженери може да провали усилията страната да остане в челните редици на модерните технологии, тъй като полупроводниците стават все по-сложни. „Имаме нужда от повече хора с докторска степен, които също да участват в следващото поколение на индустрията за чипове“, твърди Тери Цао, глобален маркетинг директор на асоциацията на индустрията SEMI и президент на нейния клон в Тайван.
Правителствата могат да изиграят решаваща роля в надпреварата за привличане на таланти. Компаниите за чипове САЩ лобираха пред властите да им позволят да привличат кадри от чужбина, тъй като броят на американците, завършили подходящо специалности, както и броят на студентите, е недостатъчен.
През май Тайван прие закон за насърчаване на иновациите и образованието във високотехнологични сектори като чиповете, което накара няколко тайвански университета да отворят колежи в партньорство с компании, включително TSMC.
„Вярвам, че сътрудничеството между индустрията и академичните среди може да създаде основа за следващите 10 години за индустрията за чипове в Тайван и се надявам да привлечем чуждестранни експерти и да увеличим разпространението на таланти“, коментира председателят на TSMC Марк Лиу по време на технологичен форум, проведен в Тайпе през декември.
Континентален Китай отвори специализирани изследователски училища и центрове за обучение, като част от усилията си да постигне самодостатъчност в модерните технологии, включително при чиповете и изкуствения интелект. 12 китайски университета са създали фокусирани върху полупроводниците колежи през декември. Това сториха и едни от най-престижните образователни институции в страната – Пекинският университет и Университетът Цинхуа.
Иван Платонов, ръководител на проучванията в базираната в Пекин компания EqualOcean, изчислява, че работната сила в Китай в областта на чиповете почти се е удвоила през последните пет години в резултат на увеличените инвестиции в сектора. На страната обаче не са ѝ достигали около 250 хил. инженери през 2020 г., твърди той.
преди 2 години Нали щяхте да заменяте хората с роботи и ИИ? Аре, започвайте да ги сменяте. А като затънете в киреча до шия, както я докарахте сега с енергийната реполюция, кой ще ви вади от там? Или ще ви хвърлят по две лопати пръст за благодарност? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години ++1000 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Ами на кадрите нещо не им се работи вече. Видяха че могат да впрегнат 10-20 видеокарти и да им копат, а те да си пият кафето и да не си дават много зор.До време ще е, но за сега е това положението :). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Недостигът на достатъчно квалифицирани работници е проблем на сектора в целия свят == на светът му е необходимо сато това, кое му дава Холивуд. В техните филми няма инженери. Само супергерои (американци) и обслужващ персонал. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години къде са старите кадри, дето ги имаше до оня ден... станаха сервитьори? отговор Сигнализирай за неуместен коментар