Google е все по-близо до създаването на собствени процесори за лаптопите ѝ Chromebook, твърди статия в Nikkei Asia, позоваваща се на източници, запознати с въпроса.
По думите им американският технологичен гигант планира от 2023 г. да използва процесорите в Chromebook и в таблети, които използва операционната система Chrome OS.
Компанията не е отговорила на запитванията за коментар.
Според Nikkei това е поредното доказателство, че големите технологични компании смятат разработените от тях чипове за ключ към конкурентоспособността.
Същевременно Google увеличава усилията си по създаването на мобилни процесори за смартфоните ѝ Pixel и други устройства, след като обяви, че за първи път ще ползва собствени полупроводници за предстоящата серия Pixel 6, допълват източниците.
Нарастващият фокус на Google в разработването на собствени чипове е свързан и с факта, че конкурентите ѝ следват сходна стратегия, за да отличат своите предложения на пазара.
Amazon, Facebook, Microsoft, Tesla, Baidu и Alibaba Group Holding се надпреварват кой ще направи първи свои чипове, които да захранват облачните им услуги и електроника.
Google в частност е вдъхновена от успеха на Apple да разработи основните си чипове за iPhone, както и от миналогодишната новина, че заменя процесорите на Intel със свои в компютрите Mac и в лаптопите си, коментират двама източници.
Новите централни процесори и мобилни чипове, които Google разработва са базирани на проект на Arm – контролирана от SoftBank британска компания за чипове, чиято интелектуална собственост се ползва в над 90% от мобилните устройства в света.
Отделно от това Google има големи надежди за серията Pixel 6 и е поискала доставчиците си да подготвят с 50% повече производствен капацитет за смартфоните спрямо предпандемичните нива от 2019 г., коментират двамата източници пред Nikkei Asia. Google продаде над 7 млн. телефона Pixel през 2019 г. – най-голямата бройка за компанията до момента. Но през следващата година, когато Covid-19 превзе света, компанията продаде едва 3,7 млн. устройства, посочва IDC.
преди 3 години имали над 90% интелектуална собственност. Ами това си е чист монопол. Всяко нещо което а над 25-30% ап пазара и расте и заема по-голям и по-голям дял ТРЯБВА ДА СЕ ОГРАНИЧИ . Вижте до какво довед монопола на американците върху нека като уиндоус и андроид! Действат диктоторски и задушават всичко онаоколо. Мнопола е отрова за свободата въобще. отговор Сигнализирай за неуместен коментар