IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Google обръща гръб на Qualcomm за сметка на свои собствени процесори

С линията смартфони Pixel 6 компанията ще се върне на флагманския пазар в конкуренция срещу Apple и Samsung

10:16 | 03.08.21 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Американският технологичен концерн Google ще се откаже от сътрудничеството си с Qualcomm и ще изгради свои собствени процесори за смартфони по-късно тази година. Очаква се чиповете, наречени Google Tensor, да захранват новите телефони Pixel 6 и Pixel 6 Pro. С това ще бъде продължена тенденцията големите технологични компании да разработват свои собствени чипове, вместо да разчитат на традиционните производители на чипове като Qualcomm или Intel.

Този ход следва решението на Apple, която използва свои собствени процесори в новите си компютри вместо чипове на Intel. И подобно на Apple, Google използва архитектура, базирана на Arm. Arm процесорите са с по-ниска мощност и се използват в цялата индустрия за мобилни устройства - от телефони до таблети и лаптопи, предава Bloomberg.

Qualcomm заяви, че ще продължи да работи в тясно сътрудничество с Google по настоящите и бъдещите продукти, базирани на неговата платформа Snapdragon.

Google Tensor ще захранва новите топ телефони, които се очаква да бъдат пуснати през октомври. Това също е промяна в стратегията за Google, който през последните години се фокусира върху достъпността на своите устройства Pixel, вместо да предлага телефони от висок клас. И показва, че Google отново се опитва да се конкурира директно на флагманския пазар срещу Apple и Samsung.

Името Google Tensor е производно от името на поделението Tensor Processing на Google, което компанията използва за облачните изчисления. Става дума за пълна система на чипове или SoC, за която компанията казва, че ще предложи големи подобрения в обработката на снимки и видео на телефоните, заедно с функции като гласови навигации и превод. Системата включва специален процесор, който изпълнява приложения с изкуствен интелект, в допълнение към процесор, графичен процесор и процесор за изображения. Това ще позволи на телефона да обработва повече информация на устройството, вместо да изпраща данни в облака.

„Проблемът с Pixel е, че ние продължаваме да стигаме до определени граници със съществуващите стандартни технологични решения и просто е наистина трудно да прехвърлим на самия телефон най-модерните си неща от изследователските екипи“, заяви директорът по хардуерното развитие на Google Рик Остерло пред CNBC в интервю от миналата седмица. „Това наистина ще промени всичко, което можем да правим по телефона – с машинното обучение и изкуствения интелект“. 

Остерло казва, че новият чип ще помогне на телефоните на Google да правят по-добри снимки и видеоклипове. „Ние наистина направихме персонализиран компютър, създаден за изчислителната фотография“, каза той.

Телефоните Pixel на Google вече правят едни от най-добрите снимки спрямо всеки телефон на пазара, така че това е голям залог. Но в демонстрация пред CNBC Остерло дава пример за това как новият чип може да помогне за намаляване на размазването при снимки на движещ се обект. Същата технология, която Google използва за подобряване на снимките, вече може да се използва за подобряване на видеоклипове, което според Остерло не е възможно с други чипове.

Новият компонент ще бъде първата система на Google за чипове, която интегрира ключовите елементи на устройството. Проектирането на този вид процесори отнема години и е огромна инвестиция, както финансово и така и по отношение на ресурсите. За да може подобно начинание да донесе възвръщаемост, бъдещите телефони Pixel на Google вероятно ще трябва да се продават по-добре от предишните модели.

Apple произвежда чипове за своите iPhone от 2010 г., но компанията продава над 100 милиона бройки годишно. Samsung също продава в огромен обем. Тя е вторият по големина производител на чипове в света и продава повече телефони от Apple.

Операционната система Android на Google е най-популярният софтуер за смартфони, използван от компании като Samsung за управление на техните устройства. Но собствените телефони на Google досега нямат толкова голямо влияние, дори и да печелят похвали за своя дизайн и функции.

Продажбите на Pixel през първите няколко години бяха слаби, преди да се ускорят през 2019 г., когато компанията насочи вниманието си към телефоните от по-нисък клас. Но този растеж се пръсна. През първата половина на 2021 г. пазарният дял на Pixel намалява със 7% на годишна база, показват данни на Counterpoint Research. OnePlus, друг малък производител на телефони, отбеляза увеличение на продажбите от над 400%. Motorola, Apple, Nokia и Samsung също растат.

Google планира да пусне нов нисък клас 5a телефон този месец, но се очаква това устройство да продължи да използва процесор Qualcomm.

Google не предостави технически спецификации за новия си процесор, но компанията разработи компонента с няколко бивши инженери по чиповете на Apple. Не е ясно как в крайна сметка ще се представи в първата си генерация срещу по-опитните предложения от Qualcomm, Apple и други. Чипът разчита на набор от инструкции на Arm Holdings, същата основна технология, използвана от по-голямата част от индустрията.

Освен новия чип новите телефони Pixel ще имат преработен външен вид. И двата телефона вече имат екрани от край до край, както и отвор за камера с размер на малка дупка в горната част на дисплея. Те също така ще разполагат със сензор за пръстови отпечатъци, обърнат назад, със скенер, вграден в дисплея. 

Pixel 6 и Pixel 6 Pro ще имат алуминиева рамка, но корпусът на първия ще бъде матов, а Pro версията с полирана повърхност.  И двата телефона имат стандартен сензор за камера, ултра широкоъгълен обектив и TOF сензор за измерване на разстоянието. Моделът Pro добавя телеобектив за по-широк диапазон на увеличение. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:25 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Хардуер виж още

Коментари

Финанси виж още