Когато купувачите се нуждаят от чипове, в краен случай те се обръщат към Ерик Драун – посредник, който може да набави недостатъчните им компоненти.
Десетилетният опит на Драун се сблъсква с един от най-големите дефицити на полупроводници изобщо. Помолен наскоро от клиент да помогне за намирането на 1200 чипа в рамките на дни, Драун претърсва контактите си в бранша. Той не успява всички необходими чипове, но успява да получи предварителни оферти за около половината.
Това е болезнена истина за компаниите посвета: те се нуждаят от чипове, но не могат да ги намерят. Още по-лошото е, че тези, които обикновено решават проблемите – брокерите на чипове и посредниците като Драун – в някои случаи се оказват също толкова объркани и с празни ръце. И все пак са по-заети и печелят повече от всякога, пише в свой анализ Wall Street Journal.
“Много компании, които никога не биха отишли при някого като мен, трябва да го направят, защото ако не го сторят, няма да оцелеят“, посочва Драун, директор глобални източници в Select Technology, дистрибутор на компоненти със седалище в Роули, Масачузетс.
Структурата на обичайната дистрибуция на чиповете добавя допълнителна тежест към недостига, който остава широко разпространен и вероятно ще продължи до края на годината, твърдят производители на полупроводници, търговци на едро и купувачи.
В нормални времена най-големите производители на чипове като Intel или Samsung Electronics доставят чипове директно до купувачите си с дълбоки джобове и към партньорите им от мрежата за търговия на едро. Остатъците обичайно отиват към други посредници, които обслужват по-малките купувачи. През повечето години имаше достатъчно чипове за всички.
Но сега нещата са различни. Директният достъп на най-големите компании до чиповете беше ограничен или спрян. В резултат на това те търсят допълнителна помощ от търговците на едро, с които производителите на чипове имат договори, с посредници, известни в бранша като оторизирани дистрибутори.
Avnet, оторизиран дистрибутор на Intel и Broadcom, наблюдава ръст на големите купувачи, които преди не са се нуждаели от външна помощ за намирането на чипове. Това е неизследвана територия за тези клиенти, които трябва да се справят с прекъсванията на веригата на доставки или да следят множеството различни материали, твърди Пеги Кариерес, която е вицепрезидент глобални продажби в Avnet.
“Те искат ние да се погрижим с това“, коментира още тя.
Въпреки че недостигът, по-високите цени и обемите на доставка са повишили печалбата на дистрибуторите, които обикновено прибират 10% надценка върху чиповете и дори повече при консултиране за алтернативни части или продуктов дизайн, твърди Питър Хенбъри, партньор в Bain & Co., който е специализиран във веригата за доставки на полупроводници.
Arrow Electronics, един от най-големите играчи в индустрията, твърди, че продажбите на глобални компоненти са достигнали рекордните 6,4 млрд. долара през първите три месеца на годината, което е с 42% повече спрямо година по-рано. Оперативната печалба на базираната в Колорадо фирма от глобалния ѝ бизнес с компоненти е нараснала с над 70% през същия период. За тримесечието, завършило на 31 март, Avnet твърди, че приходите ѝ са се увеличили с 14% спрямо година по-рано до 4,9 млрд. долара.