IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

САЩ забраниха износа към китайски фирми за суперкомпютри

Според Министерството на търговията във Вашингтон производителите изграждат машини, които се използват от китайската армия за разработване на оръжия

14:08 | 09.04.21 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: Bloomberg LP</p>

Снимка: Bloomberg LP

САЩ добавиха няколко китайски изследователски института за суперкомпютри и съответните производители към списък на организациите, към които е забранен  износът. Санкциите, наложени в четвъртък (американско време), блокират достъпа им до американските технологии. Според Министерството на търговията във Вашингтон изследователите и производителите изграждат суперкомпютри, които се използват от китайската армия за разработване на оръжия.

Този ход предполага, че американският президент Джо Байдън се придържа към твърдата линия на своя предшественик Доналд Тръмп срещу китайската технологична индустрия, на която Вашингтон гледа като на потенциална заплаха. Суперкомпютрите, разработени в Китай, са достигнали рекордни скорости на работа, но съдържат процесори и други компоненти, произведени от американски компании. Те могат да се използват при разработването на оръжия за симулиране на детонации на атомни бомби и аеродинамиката на високоскоростни или стелт самолети и ракети.

Новите забрани за износ се прилагат за националните центрове за високопроизводителни изчисления в Дзинан, Шънджън, Уси и Джънджоу, както и за Информационните технологии за Phytium Information Technology, Шанхайския център за високоефективни интегрални схеми и Sunway Microelectronics.



Акциите на доставчиците на Phytium, сред които са китайската Great Wall Technology Group Co. и тайванската Alchip Technologies Ltd., се обезцениха с около 10% в петък.

„Възможностите на суперкомютрите са жизненоважни за развитието на много - може би почти всички - съвременни оръжия и системи за национална сигурност, като ядрени оръжия и хиперзвукови оръжия“, заяви в изявлението министърът на търговията Джина Раймондо. „Министерството на търговията ще използва пълния обхват на своите правомощия, за да попречи на Китай да използва американските технологии в подкрепа на тези дестабилизиращи усилия за военна модернизация“.

Китай категорично отхвърля опитите на САЩ да запазят монопола си върху високотехнологичната индустрия и да заблуждават нацията чрез разтягане на концепцията за национална сигурност, заяви от своя страна говорителят на външното министерство Жао Лиджиян в редовен брифинг за пресата в петък в Пекин, цитиран от Bloomberg.

По думите му потисничеството от страна на САЩ няма да спре напредъка на Пекин във високите технологии. „Това само ще ни направи по-решителни и решителни в ускоряването на нашата иновация“, каза той.

Решението от четвъртък не отрязва напълно китайските фирми от американските технологии и се различава от действията, предприети срещу Huawei Technologies Co., където правителството прилага така нареченото правило за чуждестранни директни продукти, за да ограничи възможността на Huawei да използва Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. и други за производство на нейните чипове.

Още технологични новини вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria! 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:43 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Хардуер виж още

Коментари

8
rate up comment 2 rate down comment 4
Solar Power
преди 3 години
Нищо няма да стане добре дошло за САЩ. За 1 година ще преориентират всичкото производство :) Забравяш,че печалбата движи капитализма а не морала :ПА ако се питаш какво би станало ако Китай започне да продава дълга на САЩ.... нищо няма да стане най-много компютъра струващ в Китай $250 да струва произведен в Америка $220 :) Китай не са глупави нали !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 0 rate down comment 8
terziеv
преди 3 години
Тука цари заблуда, че Китай иска да изнася. Свърши се тая преди десетина години още. Сега светът иска да ИЗНАСЯ за Китай.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 3
bgMan
преди 3 години
Производството на най-важните неща вече е изнесено от Китай, а всички останали производства ги следват. Стратегически важните производства вече се изместват в САЩ и ЕС. Известна част остават в Индия, Индонезия, Филипините, Тайван и Виетнам. Светът е отвратен от арогантността на китайците, въпреки че все още се въздържа да го обяви публично по дипломатически причини. Китайците НЕ се оказаха по-добри от всички останали мегаломани с имперски амбиции. До 10-15 години никой няма да иска да внася нищо произведено там.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 5
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Компютрите не са китайски, само частично се произвеждат и асемблират там.Не е лошо копейките да отворите един компютър и да видите частите кои фирми ги произвеждат! Неслучайно Тръмп като плесна санкции на хуавейниците, и ония напълниха гащури за няколко месеца, въпреки, че да държавна фирма и имат цялата подкрепа на компартията.Така, че драги ми ушaнки, първо се чете, че са ви много евтинки опорчиците!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 6
supertrader
преди 3 години
По интересно ако Китай забранят износа на обикновенни компютри за САЩ какво ще става.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 4
0pk
преди 3 години
Сащ станаха заложник на протикваната от тях си глобализация :]Какво пречи на тия фирми, чиито износ се забранява, при подходящи китайски стимули, да си преместят производството в Китай?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 5
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Абе, ***, я виж 95% от всички нови технологии откъде идват и после цвили опорките! Аман от празни кратуни!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 6
terziеv
преди 3 години
САЩ и технологии? 2021-ва година сме все пак. Чудно ми е дали си вярват или просто го карат по инерция.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още