IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Санкции заплашват най-големия китайски производител на чипове

Подобно на всички производители на чипове, SMIC е силно зависим от американското оборудване и софтуер

10:55 | 08.09.20 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Qilai Shen/Bloomberg</em></p>

Снимка: Qilai Shen/Bloomberg

Най-големият китайски производител на чипове - Semiconductor Manufacturing International (SMIC), може да бъде включен в черния списък в САЩ. Американските власти посочват като причина „опасения за националната сигурност“ - подобно на това, което застигна по-рано и други технологични компании, пише Wall Street Journal.

Акциите на Semiconductor Manufacturing International Corp. се обезценха с близо 23% до над тримесечно дъно в Хонконг в понеделник. В Шанхай, където наскоро компанията събра милиарди долари чрез второ листване, за да увеличи производствения си капацитет, акциите на SMIC се обезцениха с повече от 11%.

Администрацията на Доналд Тръмп може да добави SMIC към „списъка на обектите“ на Министерството на търговията, както наскоро представителите на САЩ направиха с китайския производител на телекомуникационно оборудване Huawei Technologies Co.

Подобно на всички производители на чипове, SMIC е силно зависим от американското оборудване и софтуер, пишат анализатори на Citigroup, водени от Роланд Шу, в бележка до клиентите, добавяйки: „Очакваме разширяването и модернизирането на производствената линия на SMIC да бъдат прекратени до голяма степен, ако SMIC бъде добавен към черния списък”.  

Конкуренти на SMIC като Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. и United Microelectronics Corp. в крайна сметка могат да спечелят пазарен дял, добавя Шу. Той обаче поясни, че каквито и да са американски ограничения върху SMIC могат да навредят и на по-широката индустрия по непредсказуеми начини, „тъй като бизнес отношенията между Китай и американски компании се нарушават“.

Книжата и на други китайски компании за чипове се обезцениха. Hua Hong Semiconductor Ltd., по-малък китайски конкурент на SMIC, се обезцени с повече от 14% в Хонконг. Подиндексът на китайските производители на чипове, листнати на континенталните китайски пазари, отстъпи с 4%, като се представи доста по-зле от спада от 1,9% в референтния Shanghai Composite. 

Анализаторите на Jefferies твърдят, че потенциалната забрана за износ е „предложение на lose-lose (загуба и за двете страни)“, което би било лоша новина както за китайските компании, така и за световната индустрия за оборудване на заводи за чипове (SPE). 

Междувременно в понеделник говорителят на китайското външно министерство Жао Лиджиян обвини Вашингтон в „явна хегемония“, добавяйки, че Пекин е „твърдо против“ подобни действия.

„Китай има официална позиция по отношение на (не)провокираното потискане на американските компании“, каза Джао пред репортери. „За определен период от време САЩ обобщиха концепцията за национална сигурност, използваха държавната власт, за да поставят всякакви ограничения върху китайските компании”, каза той.

„Това, което правят САЩ, разкрива смокиновите листа на пазарната икономика и лоялната конкуренция, които САЩ отдавна рекламират“, добави той. „Това не само нарушава правилата за международна търговия, глобалната индустриална верига, веригата на доставки и веригата на стойността, но също така пречи на националните интереси и имиджа на самите САЩ", поясни още той. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:21 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Хардуер виж още

Коментари

Финанси виж още