Американският производител на чипове Qualcomm Inc. планира да се откаже от сделката за закупуването на холандския си конкурент NXP Semiconductors NV на стойност 44 млрд. долара, след като не получи одобрение в Китай. Това направи сделката една от най-известните жертви на спираловидното напрежение между САЩ и Китай и подкопа централната част от стратегията на гиганта от САЩ.
Китай беше последният от деветте пазара, които трябваше да одобрят сделката. Тя би била сред най-големите между технологични компании, припомня Wall Street Journal. Придобиването бе обявено през октомври 2016 г. и разширено през април, когато производителите на чипове поискаха одобрение от регулаторите по защита на конкуренцията на Китай.
Вместо това сделката бе жертвана в рамките на търговската борба между Пекин и Вашингтон.
Qualcomm заяви в сряда, че няма да удължи отново споразумението, което трябваше да изтече след полунощ, въпреки че призна, че бави решението си, тъй като очаква нови съществени събития.
Решението на Qualcomm да се оттегли следва силно лобиране от страна на високопоставени американски представители, включително на министъра на финансите Стивън Манучин и министъра на търговията Уилбър Рос, които се опитваха до последно да убедят китайските си колеги да отделят процеса на одобрение на сделката от по-широкото напрежение в сферата на търговията.
Главният изпълнителен директор Стив Моленкопф каза пред анализатори, че решението на Qualcomm е "трудно", но компанията не вярва, че "в днешната геополитическа среда е вероятно скоро да има промяна".
Зачеркването на сделката поставя водещата американска технологична компания на върха на списъка на засегнатите от търговската битка, която доведе до мита от страна на САЩ и Китай за милиарди долари в редица индустрии.
„Това вече не е просто търговска война", каза Есвар Прасад, икономист от Cornell University, който бе старши специалист на Международния валутен фонд по въпросите за Китай. „Това става все по-отворен икономически конфликт между двете страни. Сриването на сделката със сигурност е силен сигнал, че Китай ще използва всички налични лостове", пояснява той.
Китайското посолство в САЩ не отговаря на искането за коментар от страна на WSJ. Китайски представители заявиха преди това, че споразумението е представило потенциални отрицателни последствия, които са трудни за разрешаване.
Qualcomm заяви, че планира да похарчи до 30 млрд. долара за обратно изкупуване на собствени акции, за да привлече акционерите, като замени съществуващия план за обратно изкупуване на стойност 10 млрд. долара. Провалът на планираното сливане също така изисква производителят на чипове от Сан Диего да плати наказателна такса от 2 млрд. долара на NXP въз основа на подновеното споразумение през април.
Минути преди да обяви провала на трансакцията, Qualcomm отчете ръст на печалбата от 41% за последното тримесечие при 4% ръст на приходите. Голямото ускорение на печалбата отчасти отразява еднократни ефекти от предходното тримесечие, което беше първото от години, в което не се включваха патентни възнаграждения от устройства на Apple Inc.
Ръководителите на Qualcomm казаха на анализаторите, че очакват техните модели да не бъдат използвани в следващия iPhone, което се очаква от инвеститорите.
Провалът на сделката за NXP закрива забележителен период за Qualcomm, най-големия производител на комуникационни чипове, използвани в смартфони и други устройства, в света. са
Само преди четири месеца администрацията на Доналд Тръмп се намеси, за да спаси Qualcomm от враждебно поглъщане от страна на Broadcom Ltd. на стойност 117 млрд. долара на основание, че технологията на Qualcomm е жизненоважна за националната сигурност на САЩ.
Qualcomm е американски лидер в разработването на т.нар. клетъчна технология от 5-то поколение или 5G, която ще помогне за свързването на нови устройства към безжичните мрежи, а намесата на Белия дом ефективно определи Qualcomm като национален лидер, който е от съществено значение за борбата с нарастващата китайска мощ в сферата на 5G.
Самата Qualcomm нарече сделката за NXP, анонсирана 12 дни преди Доналд Тръмп да бъде избран за президент, като трансформираща, разширявайки нейния обхват отвъд смартфоните в области като автомобилите и устройствата за умни домове. Сделката би добавила компания с приходи за 9,26 млрд. долара през последната година и около 30 000 служители към Qualcomm, която имаше приходи от 22,29 млрд. долара за последната фискална година и подобен брой служители.
Книжата на Qualcomm поскъпнаха с над 5% в следборсовата сесия до почти 63 долара за брой, въпреки че остават под нивото от почти 69 долара от януари. Книжата на NXP поевтиняха с над 3%.