Китай се опитва да ускори плановете си за развиване на своя пазар на чипове, на фона на новините, че САЩ забраниха продажбата на американски продукти на китайския производител на смартфони ZTE, който наруши условията, свързани със санкциите на страната срещу Иран, предава Ройтерс.
Представители на китайските власти тази седмица са провели среща с компании, регулатори и с държавен фонд за ускоряването на иначе вече агресивните планове за сектора, твърдят двамата източници, запознати с въпроса.
Случващото се подчертава притесненията на Китай от зависимостта ѝ от вноса на чипове, създадени от компании като Qualcomm и Intel, в допълнение към влошаващите се търговски отношения между САЩ и азиатската страна, които засягат все по-сериозно технологичния сектор.
"През последните няколко дни представители на властите се срещнаха, за да обсъдят плановете за ускоряване развитието на индустрията за чипове“, коментира един от източниците, запознат с преговорите, който е пожелал да остане анонимен.
Китай вече превърна пазара на чипове в свой ключов приоритет в стратегията „Произведено в Китай 2025“, посветена на намаляването на зависимостта ѝ от чуждестранни технологии и създаване на собствени силни компании.
Постигането на целта стана още по-спешно след американската забрана за продажбата на продукти, включително и чипове, на китайската ZTE. Това изправя фирмата, която използва предимно американски чипове в своите смартфони, пред сериозни проблеми.
Вторият източник, запознат с преговорите, твърди, че директори на компании са се срещнали с ключови министри, както и с един от фондовете „тази седмица“, за да обсъдят ускоряването на плана.
Китайското министерство на търговията и Министерството на индустрията и информационните технологии не са отговорили веднага на изпратените им въпроси. Фондът също не е откликнал веднага на запитванията за коментар.