IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

САЩ може да засегнат своя бизнес, ако започнат „соларна“ война със света

Желанието на Доналд Тръмп за допълнителни тарифи върху вносните слънчеви панели може да окаже негативен ефект върху американската индустрия

21:42 | 18.01.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че възнамерява в скоро време да обяви дали страната ще наложи допълнителни тарифи за вноса на соларни панели, голяма част от които идват от Китай, съобщава CNN Money.

Индустрията очаква решението, което ще има широк ефект върху сектора. Американското производство на слънчеви панели ще има полза от въвеждането на тарифа, тъй като негова основна конкуренция е евтиният внос. Но по този начин може да бъде засегнат растежът на сектора за инсталиране, който разчита до голяма степен на по-достъпните чуждестранни панели.

В интервю за агенция Ройтерс държавният глава отказа да посочи каква ще е неговата позиция, но се оплака от ефекта на вносните стоки върху американския пазар. По думите му решението ще бъде взето „много скоро“, като според щатската Комисия за международна търговия срокът за това е до 26 януари.

Въпреки очаквания положителен ефект от мярката голяма част от американската соларна индустрия се надява Тръмп да не предприема рестриктивни действия.

Американските компании до голяма степен са се пренасочили от производството на панели към тяхното инсталиране и други свързани с това услуги. Около 90% от местните фирми използват за инсталация по-евтината вносна продукция, голяма част от която идва именно от Китай.

По данни на търговската организация Solar Energy Industries Association увеличаването на тарифите може да доведе до двойно покачване на цената на панелите и да остави 90 хил. служители без работа.

Според изпълнителния директор на една от трите най-големи соларни компании в САЩ - Sunnova, Уилям Бергър тези „неразумни тарифи“ ще се отразят негативно на американската енергийна независимост, соларния сектор и конкурентоспособността.

САЩ е един от най-големите пазари за слънчева енергия и един от пионерите в технологията. В същото време според експерти властите в Китай са засилили подкрепата за своите производители в сектора чрез евтини заеми и субсидии. Това намалява разходите и води до наводняване американските и европейски пазари с по-достъпни панели, посочва още CNN Money.

В резултат на това преди пет години администрацията на предишния американски президент също наложи тарифи върху китайското производство, които бяха разширени през 2014 г. Новите обаче ще имат много по-широк обхват от вече съществуващите и ще включват повече компоненти и повече страни на внос. Но основната им цел е именно Китай, което на свой ред може да доведе до реципрочни действия от страна на Пекин, допълва медията.

Доналд Тръмп се ангажира, че с идването си на власт ще стимулира американския добив на изкопаеми горива. През последната година той предприе действия за отмяната на някои от политиките на Обама за чиста енергия, включително и оттеглянето на САЩ от Парижкото споразумение за климата, което според него е несправедливо спрямо американския бизнес. Също така в началото на този месец стана ясно, че американската администрация е предложила почти цялата крайбрежна зона на страната да стане достъпна за добив на петрол и природен газ, включително и зони в Атлантическия, Северния ледовит и Тихия океан, които досега са били защитени.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:11 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Хардуер виж още

Коментари

Финанси виж още