IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Apple изтегля един от големите козове от щатската данъчна реформа

Технологичният концерн може да върне част от печалбата, която държи зад граница, обратно в родината си

10:14 | 21.12.17 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Данъчната реформа на републиканската партия в САЩ, приета от Конгреся през тази седмица, ще позволи на Apple Inc да върне своята огромна планина от пари в кеш в размер на 252,3 милиарда долара без голям данъчен удар, което представляваше дългогодишна цел на компанията.

Другите разпоредби на закона, а именно намаляването на корпоративния данък от 35% на 21%, също са от голяма полза за Apple, коментира Ройтерс.

Не всичко обаче се случва по най-благоприятния за концерна начин. Една съществена разлика между версията на Сената и закона може да увеличи размера на данъците, които Apple плаща върху печалбата от патенти, които се държат в чужбина, смятат данъчни експерти. 

Обработването на чуждестранна печалба от патенти е важно за Apple, защото прехвърлянето на таза печалби в чужбина бе крайъгълен камък в нейните данъчни практики в продължение на десетилетия.

Всъщност дружеството приписва голяма част от стойността на своите продукти на патенти и друга интелектуална собственост, като например търговски марки. След това Apple прехвърля част от тази интелектуална собственост, пропорционално на продажбите в чужбина, на дъщерни дружества в държави с ниски данъчни ставки и приписва значителни патентни такси върху продажбите. Тези такси след това се връщат към тези места с ниски данъци, като Ирландия.

Законът има две разпоредби, предназначени да направят тази маневра по-малко привлекателна. Едната създава минимален данък върху приходите от чуждестранни патенти, който се очаква да достигне около 13%, казва Гавин Екинс, икономист в Taxation Foundation.

В същото време данъчната промяна за патентите, притежавани в САЩ, ще намали данъка върху доходите от лицензи от стандартната корпоративна ставка от 21% на 13,1% - почти същият налог както в случай, че патентите бяха държани в чужбина.

Републиканците в Конгреса „не искат данъчната ставка да се счита за повод за премисляне от страна на компаниите къде да държат своята интелектуална собственост", казва Екинс. „Цялото намерение (на мерките) е да върнем тази интелектуална собственост в САЩ", допълва той.

Части от схемата са подобни "патентни кутии", използвани в страни като Великобритания, за да насърчат фирмите да генерират и поддържат своите иновации у дома.

Окончателният закон не дава нито една възможност за връщане на патентите, които се държат в чужбина, в САЩ без те да бъдат облагани с данъци.

Конгресът "прецака тази възможност", казва Ед Клейнбард, професор по данъчните въпроси в калифорнийския университет и бивш началник на Съвместния комитет по данъчно облагане на Конгреса на САЩ. „Странно е, че те създадоха патентна кутия, но не дадоха възможност за връщане обратно", допълва той.

За онези патенти, които остават в чужбина, минималният данък върху печалбата от чуждестранни патенти означава, че Apple всъщност може да се изправи срещу по-високи данъчни облагания в чужбина.

„Аз съм готов да заложа долар, че 13,1% е по-висока ставка от действителната данъчна ставка на Apple, която не е в САЩ", казва Клайнбърд. „Възможно е тяхната данъчна такса да се увеличи само на базата на това", прогнозира той.

Главният изпълнителен директор на Apple Тим Кук заяви, че компанията възнамерява да върне част от държаните в чужбина пари в САЩ, но отказа да коментира точно колко или как ще използва средствата.

Гари Хуфбауер, сътрудник на Peterson Institute for International Economics, смята, че е малко вероятно намаляването на данъците да подтикне Apple да започне производство на iPhone в САЩ. Въпреки това американските доставчици на Apple, на които компанията е платила 50 млрд. долара през 2016 г., ще се възползват от по-ниските данъци.

Ако тези доставчици предадат данъчните си спестявания под формата на по-ниски цени, предложени на Apple, това може да ги направи по-конкурентни спрямо чуждестранните компании и да примами Apple да харчи повече за тях, казва Хуфбауер.

Правилата за репатриране на печалбата ще променят начина, по който Apple управлява парите си, казват анализатори.

Сега компаниите трябва да платят еднократно 15,5% данък върху своите чуждестранни пари, за да ги върнат обратно в САЩ. След това компаниите ще плащат 21% данък върху печалбата на САЩ и минимум 10,5% данък върху печалбата от чужбина, но ще могат да приспадат вече платените чуждестранни данъци върху тези печалби, така че в много случаи чуждестранните печалби могат да бъдат приведени вкъщи без допълнително платими данъци в САЩ.

При еднократната такса от 15,5% Apple би дължала 39,1 млрд. долара върху своите 252,3 млрд. долара, които държи в чужбина. За разлика от много други големи компании концернът вече задели 36,3 млрд. долара за тази цел.

С останалата част от парите си Apple би могла да атакува дълга си от 97 млрд. щатски долара, голяма част от който използва за финансиране на своята дивидентна програма и програмата за обратно изкупуване на акции.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:58 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Хардуер виж още

Коментари

Финанси виж още