Контролираната от републиканците щатска асамблея гласува с 59 гласа за и 30 гласа против законопроект, който подготвя пътя за пакет от стимули за 3 млрд. долара за предложения завод за течнокристални дисплеи на тайванския гигант Foxconn, предава Ройтерс.
Планът трябва да бъде одобрен и от съвместния финансов комитет, в който влизат членове от Асамблеята, щатския сенат и от Сената, преди да може да отиде за подпис при губернатора. Финансовият комитет и Сената също са контролирани от републиканците.
Foxconn, производител на електроника, официално известен като Hon Hai Precision Industry Co Ltd, се надява да отвори завод за 10 млрд. долара през 2020 г. на площадка от над 4 000 дка в югоизточен Уисконсин. Компанията е важен доставчик за Apple Inc преди всичко за неговите iPhone-и.
„Ние сме готови да се възползваме от тази историческа възможност ... и да изградим дълготрайни отношения с Foxconn", заяви губернаторът на Уисконсин Скот Уокър, републиканец, който помогна за преговорите по сделката, цитиран от Ройтерс.
Уокър нареди на законодателния орган по време на специална сесия на 1 август да разгледа пакета от стимули, който предвижда на Foxconn да се отпуснат 3 млрд. долара за период от 15 години предимно под формата на директни парични стимули.
Foxconn, Уокър, президентът Доналд Тръмп и други лидери обявиха сделката за стимулите през миналия месец по време на церемония в Белия дом.
Заводът първоначално ще дава препитание на 3 000 души, но Уокър и Foxconn обявиха, че компанията може да назначи до 13 000 души.
„Очакваме с нетърпение да продължим да работим с тях, за да трансформираме икономиката на Уисконсин и да я превърнем в център на световно производство на високи технологии", поясни Foxconn в изявление, като се позовава на законодателната власт.
Поддръжниците на плана подчертават инвестиционния потенциал на проекта и създаването на работни места, включително очакваните 22 000 спомагателни и 10 000 строителни работни места.
Критиците, включително някои демократи, нападнаха плана като подкрепа за частен проект, прекалено скъп, прибързан и потенциално вреден за околната среда. "Мисля, че се нуждаем от повече време", каза представителят на демократите Джил Билингс. „Искам по-добра сделка и повече гаранции за данъкоплатците", добави той.
Гласуването в четвъртък не следваше строги партийни линии. Трима демократи гласуваха със "за", а двама републиканци гласуваха против.
В началото на дебата, който продължи няколко часа, демократите предложиха темата да се отнесе до финансовата комисия за преглед, което би спряло дебата. Асамблеята отхвърли предложението с 57 на 32 гласа. Асамблеята гласува също така да пренебрегне три изменения, предложени от демократите.
Техническият гигант е преговарял с най-малко шест щата за новата си фабрика. Официални лица от властите в Уисконсин заявиха, че ще обмислят законодателни промени, за да привлекат компанията. Миранда Танк, говорител на държавния сенатор от мнозинството (републиканците) Скот Фицджералд, заяви в понеделник: „Сенаторът каза, че ако е необходим законопроект, който да помогне за улесняването на привличането на Foxconn в Уисконсин, той се надява, че ще бъде приет от двете партии след приемането на бюджета".
Перспективата за подобни „подсладители“ обаче среща съпротива сред демократите.
Пенсилвания не е единственото място, което е разочаровано от обещана инвестиция от страна на азиатците.
През 2014 г. компанията подписа писмо за намерение да инвестира до 1 млрд. долара в Индонезия. Тази инвестиция все още не е осъществена. През същата година Foxconn обяви, че планира да инвестира 5 млрд. долара в продължение на пет години в Индия, като създаде 50 000 работни места. Три години по-късно вложението на Foxconn възлиза само на малка част от първоначалното обещание.
Освен това съществуваха планове за инвестиция от 5 млрд. долара във Виетнам и 10 млрд. долара в Бразилия.
Foxconn също така има репутация за работно място с висок стрес. През 2011 г. експлозия в една от китайските фабрики на компанията уби трима работници и рани 16. Прах, уловен във въздуховод, е предизвикал взрива, съобщи компанията тогава.
След това се появиха медийни репортажи за това, че служители на Foxconn понякога са работили седем дни в седмицата и са живеели в странни общежития. Някои служители заявиха пред репортери, че са стояли толкова дълго прави, че краката им се подували. Foxconn отговори на критиките, като намали обема на извънредния труд и взе предпазни мрежи, за да идентифицира суицидно настроени служители, които биха пробвали да скочат от сградите.